PZU Życie stawia na stomatologię i nowoczesne technologie

PAP/ms
10-02-2020, 09:33
Aleksandra Agatowska z zarządu PZU poinformowała, że przejęcie przychodni diagnostycznej Tomma zostało sfinalizowane, ale to nie koniec. - Już rozmawiamy z kilkoma podmiotami na rynku. Interesuje nas opieka ambulatoryjna, ale też specjalistyka, w tym dalszy rozwój diagnostyki obrazowej oraz stomatologia, którą PZU Zdrowie uruchomiło w zeszłym roku - wskazała.

W sierpniu 2019 r. PZU Zdrowie otworzyło pierwsze gabinety stomatologiczne, zaś niedługo później pierwszą w Polsce wirtualną przychodnię zdrowia.

Należąca do Grupy PZU spółka PZU Zdrowie ma ponad 130 własnych i 2200 partnerskich placówek medycznych w niemal 600 miastach w Polsce. Współpracuje z kilkudziesięcioma szpitalami i ponad połową aptek w kraju; pomoc oferuje prawie 2000 lekarzy przeszło 50 specjalizacji.

Aleksandra Agatowska dodała, że spółka PZU Zdrowie rozwija się dwutorowo. - Z jednej strony są to przejęcia, choć nie każdy chce się konsolidować, na szczęście nam się te przejęcia udają, mamy po prostu solidną politykę inwestycyjną i silną markę Grupy PZU za sobą - wyjaśniła.

- Tworzymy placówki od zera, dopiero co otworzyliśmy taką we Wrocławiu i Radomiu, za chwilę - jeszcze w tym kwartale - otworzymy kolejną nową placówkę w Warszawie, w ścisłym centrum miasta - dodała.

Według Julity Czyżewskiej, prezes PZU Zdrowie - firma jest wciąż na początku drogi, bo jest stosunkowo młodym podmiotem na rynku opieki zdrowotnej, jednak rozwija się dynamicznie, co - jak podkreśliła, widać szczególnie w obszarach nowych technologii.

- Zaczęło się od telemedycyny - wskazała. Dodała, że na początku działalności spółka wdrożyła konsultacje przez telefon i nie było łatwe, bo budziło wiele wątpliwości, nawet środowisk medycznych i specjalistycznych. W końcu się jednak udało i dziś telemedycyna jest już standardem. Ba, inni operatorzy medyczni poszli za nami, co napawa nas dumą - powiedziała.

Jak wskazała, usługi telemedyczne stanowią 16 proc. wszystkich zlecanych wizyt, a jej udział w wizytach z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej sięga 40 proc. - Mamy też kilkanaście specjalizacji w telemedycynie, w tym dermatologię i ginekologię - wymieniła Czyżewska.

Według Agatowskiej, spółka PZU Zdrowie, mając za sobą całą grupę finansową, ma możliwość rozwoju, również w obszarze narzędzi innowacyjnych, w tym algorytmów sztucznej inteligencji i robotyki.

Jak podkreśliła, takie innowacje to klucz do rozwoju. - Chcemy pokazać, że dzięki nim da się uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce. Zwłaszcza że jesteśmy również operatorem dla NFZ i nie mamy różnych standardów dla pacjentów abonamentowych i tych z publicznego systemu - wyjaśniła.

- Z drugiej strony spółka czerpie również z systemu publicznego - dodała Czyżewska. Wskazując na internetowe konto pacjenta, zaznaczyła, że to ważny krok dla prywatnych operatorów, bo to nie my będziemy musieli je wprowadzać, po prostu mamy je gotowe. To samo z e-skierowaniem i e-receptą, które bardzo ułatwiają nam działanie - dodała.

Jak zaznaczyła, PZU Zdrowie było pierwszym operatorem testującym to nowe rozwiązanie. - Zostaliśmy nawet tzw. proof of concept, a e-recepta okazała się świetnym uzupełnieniem do naszej telemedycyny, bo pacjent nie ruszając się z domu może odbyć konsultacje i otrzymać receptę, którą zrealizuje w wybranej przez siebie aptece - dodała Czyżewska. (PAP)

Autor: Longina Grzegórska-Szpyt