Włosy rosną także... na dziąsłach

smn
10-02-2020, 11:29
W 2009 r. do lekarzy z University of Campania Luigi Vanvitelli we Włoszech zgłosiła się 19-letnia kobieta, skarżąc się na wyrastające jej z dziąseł ...włosy. Tego typu zaburzenia w literaturze medycznej odnotowano do tej pory zaledwie pięć razy, a wszystkie dotyczyły mężczyzn.

A to co zobaczyli, wyglądało jak "rzęsy" wystające z dziąseł tuż nad górnymi jedynkami. Literatura medyczna jest niezwykle skąpa na ten temat, wszystkie artykuły ukazały się w latach 60-tych XX w. W jamie ustnej pacjentów znajdowano po kilka włosów, wyrastających z dziąseł lub podniebienia, czy od wewnętrznej strony policzka.

Badanie hormonalne  młodej kobiety pozwoliło zdiagnozować zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie związane z zachwianą gospodarką hormonalną organizmu.

Hirsutyzm - czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego jest typową konsekwencją takiego braku hormonalnej równowagi, ale zwykle ogranicza się do twarzy, klatki piersiowej czy kończyn.

Włosy z jamy ustnej pacjentki zostały usunięte, pacjentce zapisano doustną terapię hormonalną. Sześć lat później, kobieta wróciła do kliniki. Przerwała przyjmowanie leków hormonalnych i hirsutyzm pojawił się znowu. Tym razem jednak nie tylko usunięto włosy z dziąseł ale pobrano do badań fragment tkanki. Okazało się, że dziąsła są niezwykle pogrubione. W roku później stan pacjentki pogorszył się, włosów było jeszcze więcej w jamie ustnej.

Naukowcy podejrzewają, że być może tkanka śluzówki w jamie ustnej, zbliżona do tkanki skórnej, mogła w okresie zarodkowym ulec zaburzeniom. W jakiś tajemniczy sposób komórki, z których wyrastają włosy uaktywniły się.

Źródło: Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology