Stomatologiczna rysa na Walentynkach

smn
14-02-2020, 07:39
Pocałunek to więcej niż pocałunek i dlatego lepiej w dzień święta zakochanych mieć jamę ustną w idealnym stanie, to przesłanie jakie przekazuje pacjentom American Dental Association.

Wiadomo że piękny uśmiech jest jedną z najbardziej atrakcyjnych cech człowieka. Dentysta zatem, a przynajmniej jego praca, powinna być doceniona przez zakochanych. Ale poza wybielaniem zębów (wiele gabinetów reklamuje tę usługę odpowiednio wcześniej), warto oczywiście  też podnosić świadomość na temat zdrowia jamy ustnej.

Co prawda pocałunek stymuluje wydzielanie śliny, która pomaga zwalczać próchnicę, ale jeśli jedna z osób ma jakąś chorobę stomatologiczną, to przekazuje patologiczne bakterie.  Z faktu, że próchnica jest zakaźna,  zdaje sobie sprawę niewielu pacjentów.

Zakażenie może się odbyć przez pocałunek, ale też przy okazji korzystania z tej samej łyżki, czy widelca. Nawet największe uczucie nie usprawiedliwia dzielenia się szczoteczką do zębów. 

Od ilości  i jakości bakterii w dużej mierze zależy także zapach wydychanego z ust powietrza. Lepiej więc przykładać się do szczotkowania i nitkowania zębów, zwłaszcza przed romantyczną randką. Pomaga także płyn do płukania ust, czy bezcukrowa guma. Zarówno odświeżają oddech jak i stymulują wydzielanie śliny, zwłaszcza po posiłku o silnym zapachu.