Wrażliwy słuch dentysty

smn
19-02-2020, 12:02
Eksperci nie mają wątpliwości, że ekspozycja na hałas, powodowany przez urządzenia emitujące dźwięki wysokich częstotliwości, może doprowadzić do stopniowego uszkodzenia komórek słuchowych w uchu wewnętrznym i w efekcie do utraty słuchu.

Dentyści są szczególnie narażeni na niekorzystne działanie hałasu. W gabinecie stomatologicznym, czy w laboratorium protetycznym głośno pracują urządzenia służące do obróbki zębów oraz wytwarzania protez; nawet szczęk narzędzi nie jest obojętny dla organizmu. Tym bardziej, że do utraty słuchu może dochodzić na skutek kumulowania się „dawek” stale występującego hałasu.

Każde z używanych urządzeń emituje fale dźwiękowe o różnym stopniu natężenia i w zakresie słyszalnym lub niesłyszalnym dla ludzkiego ucha.

Nawet, te których nie wyłapuje ludzkie ucho, negatywnie wpływają na słuch, uszkadzając ucho wewnętrzne. Mogą także wywoływać zaburzenia równowagi, termoregulacji, nudności, senność i uczucie ciągłego zmęczenia.

Jak się bronić przed hałasem w gabinecie stomatologicznym? 
Warto zainwestować w wyciszenie pomieszczeń i urządzeń, należy wyłączać zbędny sprzęt, a także nosić indywidualne środki ochrony słuchu: zatyczki, nauszniki. Pomaga także dekorowanie pomieszczeń roślinami, które nieco głuszą dźwięki.

Pojawiły się już na rynku stopery do uszu, specjalnie przeznaczone dla stomatologów. Zatyczki ograniczają ilość szkodliwych dźwięków, które płyną do ucha wewnętrznego, a właściwie obniżają ich tony, do bezpiecznego dla zdrowia, poziomu. W urządzenie wbudowane są wysokiej rozdzielczości przetworniki oraz czułe mikrofony, zdolne do możliwie najlepszej kompresji dźwięku. Zakres przenoszonej częstotliwości w przypadku zatyczek DI-15 wynosi 40 Hz - 16 kHz. Zatyczek nie trzeba zdejmować, aby wyraźnie słyszeć pacjenta.

Hałas nie tylko niszczy słuch, ale też wpływa negatywnie na działanie układu nerwowego, a nawet pokarmowego. Reakcje psychiczne na hałas pojawiają się już przy poziomie wyższym niż 35 dB, fizyczne natomiast przy przekraczającym 65 dB. Za szkodliwą dla ludzkiego słuchu uznana została wartość 85 dB – to poziom hałasu odpowiadający głośnej rozmowie lub pracy odkurzacza.