Polska dentystka w Afryce

kan
30-01-2020, 12:16
Polska dentystka Monika Wieczorek przyjęła ponad 200 pacjentów w Republice Środkowoafrykańskiej. Mieszkańcy przychodzili do gabinetu w szpitalu katolickim im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou. Dentystka odwiedziła także pięć okolicznych miejscowości.

- Bardzo ważnym elementem projektu była także edukacja stomatologiczna. Mieliśmy wysoką frekwencję. Pacjenci przybywali nawet z odległej stolicy kraju - Bangui. Wiedzę z zakresu zdrowia i higieny jamy ustnej przekazywaliśmy mieszkańcom, a zwłaszcza uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych - opowiada Izabela Cywa, która towarzyszyła lekarce.

Do Beyzyma, po pomoc dentystki przyjeżdżali nawet pacjenci z miejscowości graniczących z Demokratyczną Republiką Konga. W realizacji projektu, który trwał trzy tygodnie, pomogli: Diecezja Tarnowska, Fundacja Redemtoris Missio, misjonarze z Bagandou i Bimbo oraz wolontariusze przebywający w tym czasie w Bagandou.

Szpital w Bagandou działa od 2004 r. To dzieło Diecezji Tarnowskiej. Został on ufundowany przez Kolędników Misyjnych dla ludności koczowniczo - łowieckiej, czyli Pigmejów, przebywających na tamtych terenach. Szpital posiada 50 łóżek, sale operacyjną, laboratorium, gabinet dentystyczny oraz salę porodową.

W 2016 r. Izabela Cywa z diecezji tarnowskiej, we współpracy z lekarzem Konradem Rylskim, otworzyła w Republice Środkowoafrykańskiej gabinet stomatologiczny.  Jest tam niezwykle potrzebny, bowiem w tym kraju ludzie często umierają od zakażeń zębopochodnych. 

Więcej: deon.pl