Pierwszy przeciwbakteryjny kompozyt do wypełnień

kan
30-01-2020, 11:30
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła na rynek pierwszy kompozyt mający silne właściwości przeciwbakteryjne. Producentem jest firma Nobio.

Według informacji firmy Nobio jest to pierwszy produkt na rynku dopuszczony przez FDA, który zawiera wyprodukowaną w laboratoriach Nobio cząsteczkę oznaczoną symbolem QASi. Ma ona na celu utrzymywać  integralność wypełnienia oraz chronić materiał stomatologiczny przed degradacja przez bakterie z upływem czasu. 

Cząsteczki QASi składają się  z molekuł silnie hamujących rozwój drobnoustrojów tworzących nierozpuszczalną, długotrwałą strukturę o właściwościach przeciwbakteryjnych. Cechy te ujawniają się dopiero, gdy bakterie wejdą w kontakt z materiałem zawierającym QASi. Co jest dużym osiągnięciem technologicznym, gdyż do tej pory uzyskiwane materiały stopniowo uwalniały cząsteczki o przeciwbakteryjnych właściwościach, które z czasem się wyczerpywały, a ponadto oddziaływały także na całą, także pożyteczną mikroflorę jamy ustnej. 

Te cechy, czyli stała struktura molekularna oraz długotrwałe hamowanie rozwoju bakterii są szczególnie cenne w stomatologii. Idealne wypełnienia ubytków powinny pozostać w niezmienionym stanie przez kilkadziesiąt lat. W samych tylko Stanach Zjednoczonych każdego roku robi się ponad 200 mln wypełnień, z których duża część ma zastąpić poprzednio założone, które wypadły. Koszty tych świadczeń szacuje się na 5 mld dolarów.

Więcej: DentistryToday.com