Choroba i leczenie onkologiczne to problemy w obrębie jamy ustnej

kan
29-01-2020, 07:40
Wykład na temat higieny jamy ustnej podczas choroby nowotworowej odbędzie się podczas dnia otwartego w Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej - Curie w Gliwicach, który odbędzie się w sobotę, 1 lutego 2020 r.

Wykłady mają podnieść świadomość znaczenia profilaktyki nowotworowej. Osoby, które 1 lutego przyjdą do Instytutu Onkologii, będą też mogły skorzystać z konsultacji z lekarzami.

Jednym z tematów, mających się odbyć wykładów, będzie „Higiena jamy ustnej podczas leczenia onkologicznego”.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że u jednej trzeciej chorych poddanych leczeniu przeciwnowotworowemu dochodzi do rozwoju powikłań w jamie ustnej. Powikłania te występują na skutek zabiegów, terapii lub samej choroby nowotworowej, podczas której zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Większość terapii przeciwnowotworowych, w tym chemio- i radioterapia, może wywierać niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej i uzębienia pacjenta.

Powikłania w jamie ustnej dotyczą blisko 40 proc. pacjentów, którzy otrzymują chemioterapię, ok. 80 proc. po przeszczepieniu komórek macierzystych oraz niemal wszystkich chorych poddanych napromienianiu nowotworów głowy i szyi. Pacjenci ci mogą mieć trudności podczas jedzenia, przeżuwania i połykania, jak również podczas mówienia. Problemy te wpływają na zdrowie oraz jakość życia chorego.

źródło: portal 24gliwice.pl