Peptyd do walki z próchnicą

en
27-01-2020, 09:32
Bioaktywny peptyd pokrywa powierzchnię zęba i pomaga w ochronie przed nowymi ogniskami próchnicy, te zaś które już istnieją - leczy, chociaż na razie tylko w laboratoriach stomatologii dziecięcej na  University of Hong Kong Faculty of Dentistry.

W tradycyjnej stomatologii leczenie próchnicy polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek i wypełnienie ubytku materiałem stomatologicznym, co niestety wiąże się z uszkodzeniem zdrowych partii zęba oraz dyskomfortem pacjenta. Stąd próby opracowania alternatywnej  terapii, takiej która po pierwsze zapobiegnie kolonizacji powierzchni zęba przez bakterie tworzące, powodujący próchnicę, biofilm, po drugie ograniczy demineralizację i będzie stymulować remineralizację.

Naukowcy wytypowali do tego celu, wytwarzany przez ludzkie gruczoły ślinowe, przeciwbakteryjny peptyd oznaczony symbolem H5. Substancja ta potrafi unieszkodliwić wiele gatunków bakterii i grzybów. W celu promowania remineralizacji H5 został wzbogacony o grupę fosfoseryny, która jak przypuszczali może przyciągać więcej jonów wapnia w procesie naprawy szkliwa. Tak uzyskany preparat był testowany na próbkach ludzkich trzonowców.

W porównaniu z naturalnym peptydem H5, ten zmodyfikowany przez naukowców przywierał silniej do szkliwa, intensywniej hamował osiadanie bakterii na powierzchni zęba oraz był bardziej skuteczny w unieszkodliwianiu drobnoustrojów. Remineralizacja natomiast w obu przypadkach przebiegała z podobną intensywnością.

Otrzymana substancja może zostać użyta jako składnik lakieru do zębów lub żelu stosowanego po szczotkowaniu zębów. 

Więcej:  ACS Applied Materials & Interfaces