Co z bezpieczeństwem danych pacjentów w e-systemie

en
19-02-2020, 11:06
Choć Ministerstwo Zdrowia zapewnia o bezpieczeństwie wszystkich danych zawartych w Internetowym Koncie Pacjenta, to trzeba mieć na uwadze, że cyberprzestępcy są aktywni i mogą skutecznie wykorzystać wszelkie luki w systemie - martwi się poseł Ryszard Galla.

Internetowe Konta Pacjenta zawiera dane medyczne. Będą one stale poszerzane o nowe kategorie, a w przyszłości znajdzie się na nich pełna dokumentacja medyczna. Może to wzbudzać niepokój wielu ludzi co do bezpieczeństwa tych informacji.

Poseł Ryszard Galla zauważył w służbie zdrowia postępujący trend digitalizacji usług. Jedną z ostatnich nowinek w tym kierunku jest pojawienie się obowiązkowych e-recept. Pacjent może do nich uzyskać dostęp z wykorzystaniem sms, email lub w formie wydruku. Te dwie pierwsze formy są jednak dostępne dla pacjentów, którzy aktywowali Internetowe Konto Pacjenta, stwierdza w swojej interpelacji poseł.

W jaki sposób zabezpieczone są dane pacjentów na IKP, zapytuje Ryszard Galla
Ponadto czy w związku z poszerzaniem się zakresu danych dostępnych na IKP zabezpieczenia będą poszerzane bądź w jakiś sposób zmieniane?
W jaki sposób na IKP będą udostępniane dokumentacje medyczne pacjentów? Czy wszystkie dostępne kartoteki pacjentów będą skanowane i wprowadzane do systemu - dopytuje poseł.