Tubka pasty do zębów dla chroniących środowisko

en
03-02-2020, 14:21
Firma Colgate zaczyna produkcję tubek, które będą podlegały recyclingowi. Przyjazne dla środowiska opakowania pojawią się w Europie i Ameryce Północnej w 2020 r. Koncern zapowiada, że do 2025 r. fabryki Colgate na całym świecie przestawią się na produkcję nowych tubek do pasty do zębów.

- Chcemy, by wszystkie rodzaje tubek do pasty do zębów spełniały te same standardy, mówił prezes Colgate-Palmolive Noel Wallace w oświadczeniu prasowym.

Na typową tubkę składa się wiele warstw plastikowego laminatu i cienka warstwa aluminium. To  sprawia, że nie nadaje się ona do powtórnego wykorzystania przy tradycyjnych metodach recyclingu.

Natomiast w nowych tubkach Colgate znalazł zastosowanie polietylen wysokiej gęstości (HDPE), ten sam rodzaj plastiku, który wykorzystywany jest przy produkcji kartonów na mleko czy butelek.

Główną trudność technologiczną stanowiła mała elastyczność HDPE, co jest dużą wadą w przypadku tubek, z których zawartość musi być wyciskana. Po pięciu latach prób udało się połączyć laminaty polietylenowe różnych gatunków i różnej grubości. W efekcie powstało opakowanie, które nie tylko nadaje się do recyclingu, ale także dobrze chroni zawartość i jest elastyczne. 

Association of Plastic Recyclers (APR) uznał nową firmową tubkę do pasty za pierwszy tego typu produkt spełniający wymogi recyclingu. 

Więcej: DrBicuspid.com