Dentysta - miłośnik deskorolki, ma poważne problemy

ms
20-01-2020, 12:41
Sprawa dentysty z Alaski, który zyskał rozgłos po tym, jak jeżdżąc na deskorolce realizował zabieg stomatologiczny, trafiła 17 stycznia 2020 r. do sądu. Okazuje się, że oskarżenia dotyczą wielu oszustw na szkodę Alaska Medicaid.

Seth Lookhart został oskarżony w sumie o popełnienie 46 przestępstw i wykroczeń, w tym o: nieuprawnione świadczenia medyczne, zamiary oszustw, o nielegalne praktykowanie stomatologiczne i o doprowadzenie przez lekkomyślność do zagrożenia zdrowia pacjentów - twierdzi prokurator. Uznali oni dowody za przytłaczające.

Lookhart w 2014 r. był rozpoczynającym karierę dentystą, który podjął pracę w dwóch uznanych klinikach dentystycznych. Miał otrzymywać albo 240 tys. USD rocznie, albo 30 proc. pieniędzy, które zarobił (w zależności od tego, która kwota byłaby wyższa) - powiedział Eric Senta, zastępca prokuratora generalnego.

Lookhart oferował pacjentom Medicaid znieczulenie dożylne jako alternatywę dla mniej kosztownego znieczulenia miejscowego nasiękowego. Koszt sedacji zasadniczo nie jest uwzględniony w rocznym limicie 1 150 USD na zabiegi dentystyczne inne niż w formule nagłych przypadków. Metoda ta stała się standardową i lukratywną praktyką. Zarejestrowana przez Lookharta praktyka Clear Creek Dental tylko w 2016 r. pobrała z Medicaid 31 proc. wszystkich pieniędzy jakie wypłacono za sedację.

Prokuratura twierdzi, że Lookhart próbował oszukiwać także swoich partnerów, rozliczając Medicaid pod specjalnie wygenerowanym identyfikatorem świadczeniodawcy i kierując płatności bezpośrednio na swoje prywatne konto.

Według prokuratorów od kiedy Lookhart uzyskał licencję na realizowanie sedacji (w 2015 r.), Medicaid zapłacił mu ok. 1,9 mln USD za te właśnie usługi.

Oszustwa związane z pomocą medyczną pociągają za sobą karę do 10 lat więzienia, grzywnę w wysokości do 100 tys. USD i zwrot nieuzasadnienie przejętych kwot (to dentysta). Lecznice zaś mogą być obciążone grzywną w wysokości do 2,5 mln USD.

Mało tego, Shauna Cranford - kierownik biura praktyki Lookharta, która prowadziła działalność jako Clear Creek Dental, oskarżony został o 40 przestępstw. Shauna Cranford przyznał się do popełnienia oszustw. Wyrok w sprawie Cranforda zostanie ogłoszony 3 lutego, a Lookharta 30 kwietnia 2020 r.

Przypomnijmy, że Seth Lookhart utrwalił na filmie to jak dokonuje ekstrakcji zęba cały czas stojąc na elektrycznej deskorolce. Głupie? Zapewne. Z tym, że konsekwencje chęci bycia zauważonym (film można było podziwiać w sieci) okazały się dla dentysty niezwykle bolesne i nie chodzi o upadek podczas zabiegu. Ten wykonany został perfekcyjnie. A jednak..

Zabieg wykonano w Alasce w listopadzie 2016 r. Veronica Wilhelm umówiła się na wizytę u dentysty w celu usunięcia zęba. Nie była informowana o tym, że zostanie uwieczniona na filmie (nagrania dokonywał z ukrycia kolega dentysty). Seth Lookhart stanął na desce w momencie gdy kobietę posadowiono na fotelu dentystycznym, więc nie miała pojęcia o ekscentrycznym wybryku.

Dentysta – wykonał ekstrakcję sprawnie i poprawnie, po czym teatralnym ruchem oddał ząb asystentce, teatralnym ruchem wyrzucił rękawiczki i równie teatralnie wyjechał na deskorolce z gabinetu.

Wszystko zostało przygotowane i zainscenizowane, tylko po to, aby wywołać szum. Miało być śmiesznie. Nie wszyscy podzielili przekonanie aktora – dentysty.

Stan Alaska wniósł pozew przeciwko dentyście w kwietniu 2017 r. Od tego czasu nie wolno mu już wykonywać zawodu. Policja w tej sprawie wszczęła dochodzenie i dotarła do pacjentki, prezentując film z jej nieświadomym udziałem. 

Na rozprawie Veronica Wilhelm zapewniła, że nigdy nie wyraziła zgody na udział w przedstawieniu. To nie było profesjonalne. To szaleństwo! - powiedziała w sądzie.

Prawnik Lookharta, Paul Stockler, przeprosił ofiarę za działania jego klienta. - Chcę, żebyś wiedziała, że jako prawnik przepraszam za to, co zrobił mój klient. - To niedopuszczalne i zapewniam, że kiedy zgodziłem się go reprezentować, powiedziałem mu, co o nim myślę - powiedział Stockler.

Veronica Wilhelm podziękowała dentyście za sprawne usunięcie zęba. - Myślę jednak, że to, co zrobiłeś, jest skandaliczne, narcystyczne i całkowicie szalone - powiedziała. - Wybaczam ci, ale będziesz musiał zapłacić za swoje czyny i mam nadzieję, że zapamiętasz tę lekcję – oświadczyła pacjentka.