Dentysta, którego marzeniem jest praca mobilna

ms
19-01-2020, 08:14
Dentysta Tobias Cubranic nie tylko prowadzi praktykę w bawarskim Kochel. 36-latek jest jednym z niewielu dentystów w całym regionie, który odwiedza pacjentów w domach seniorów.

Tobias Cubranic ma umowy o współpracy z domami spokojnej starości „Seehof” w Kochel, „Zum Jaud” w Bad Heilbrunn i Pater-Rupert-Mayer-Heim w Bad Tölz, a także z internatem Caritas w Geretsried i dwoma domami w Garmisch-Partenkirchen.

Tobias Cubranic odwiedza mieszkańców w regularnych odstępach czasu i za każdym razem, jest szczęśliwy gdy leczy podopiecznych.

- Bardzo lubię kontaktować się z seniorami. Są szczęśliwi, kiedy przychodzę i naprawdę na to czekają. Ludzie są bardzo wdzięczni, jeśli mogę im pomóc – relacjonuje niemiecki dentysta.

Cubranic zakupił przenośny unit dentystyczny oraz specjalne środki dezynfekujące. Sprzęt waży 18 kg. Dentysta kupił także przenośny aparat rentgenowski - koszty inwestycji ok. 25 tys. EUR.

W niektórych domach opieki społecznej odwiedza starszych w ich pokojach, w innych udostępniają mu specjalny pokój - dla niego i jego dwóch asystentów. Cubranic zaprasza pacjentów na przenośny fotel dentystyczny, ale gdy jest to niemożliwe leczy także na krześle lub na łóżku osoby obłożnie chorej.

W razie potrzeby dentysta wykonuje wypełnienia, naprawia protezy, usuwa zęby. Zawsze omawia terapię z pacjentem i wspólnie z nim zastanawia się, jakie jest najlepsze rozwiązanie.

- Czasami mniej znaczy więcej, muszę być bardzo wrażliwy i cierpliwy – twierdzi dentysta.

- Kiedy mieszkańcy mają wypisaną na twarzy wdzięczność po udanym leczeniu, to dla mnie najlepsza nagroda - mówi Cubranic.

Dentysta chciałby całkowicie skoncentrować się na pracy mobilnej, ale otwarcie mówi, że nie byłby wtedy w stanie związać koniec z końcem, dlatego odwiedza tylko domy w Kochel i w okolicach.

- Niemniej jednak - mówi Cubranic - znaczenie mobilnej pracy powoli wzrasta w Bawarii.

Dr Christoph Benz, wiceprezes niemieckiego stowarzyszenia stomatologicznego, wskazuje, że w Straubingu działa mobilna praktyka dentystyczna.  Myślę, że w przyszłości ranga tego sposobu świadczenia usług stomatologicznych będzie rosła.