Pasta do zębów z ...miodu

kan
17-01-2020, 13:53
Miód, a szczególnie miód manuka ma niezwykle cenne właściwości dla całego organizmu, także dla jamy ustnej.

Ponad sto chorób ogólnych uwidacznia się w jamie ustnej a ponad 145 leków  daje skutek uboczny w postaci suchości jamy ustnej. Miód manuka bardzo skutecznie łagodzi te dolegliwości. Mając właściwości przeciwbakteryjne, skutecznie zapobiega narastaniu biofilmu, zmniejsza ilość produkowanych przez drobnoustroje kwasów oraz łagodzi stany zapalne dziąseł. 

Randomizowane badania naukowe wskazują, że miód może być stosowany w profilaktyce próchnicy zębów i stanów zapalnych przyzębia będących skutkiem leczenia ortodontycznego. Natomiast pszczeli produkt uzyskiwany z kwiatów drzewa manuka ma skuteczność porównywalną do płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną.

Dr Alvin Danenberg amerykański periodontolog z Bluffton Center for Dentistry i wykładowca w College of Integrative Medicine zaleca także miód manuka jako pastę do zębów, a konkretnie poleca,  aby połowę łyżeczki miodu przy pomocy języka rozprowadzić na zębach, a następnie szczotkować je szczoteczką do zębów, dokładnie w taki sam sposób jak pastą do zębów.

Podobna ilość miodu, stosowana wielokrotnie w ciągu dnia, pomaga na różnego typu dolegliwości.  Na przykład, usuwa przykry zapach z ust i przyspiesza gojenie ran w jamie ustnej. Wielokrotnie dowodzono, że przynosi korzyści pacjentom z nowotworami głowy i szyi leczonych naświetleniami. Łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz zespół suchości jamy ustnej powodowane przez radioterapię, podkreśla ekspert.

Te bezcenne właściwości miód manuka zawdzięcza wysokiemu stężeniu metyloglioksalu - substancji, która nie występuje w innych miodach.

 Więcej: DrBicuspid.com