Zbyt słabe baczenie na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

ms
03-01-2020, 08:38
Przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu B i C w dużej mierze spowodowane są nieprzestrzeganiem przez niektóre prywatne kliniki dentystyczne protokołów sterylizacji sprzętu i narzędzi oraz brakiem szkolenia asystentów dentystycznych – przekonują algierscy eksperci ds. zdrowia.

- Wirusowe zapalenie wątroby typu B, przenoszone przez krew i płyny ustrojowe i wirusowe zapalenie wątroby typu C, przenoszone przez krew, należą do najczęstszych zakażeń w społeczeństwie, ogłosił Abdelhamid Bouallag prezes stowarzyszenia SOS zapalenie wątroby.

Jak wyjaśnia Bouallag, w Algierii kliniki dentystyczne są na czele ośrodków odpowiedzialnych za przenoszenie wirusa (statystyka na podstawie zgłoszonych skarg i badań medycznych).

W opinii Bouallaga, rozprzestrzenianie się zapalenia wątroby, zwłaszcza typu C, przyspieszyło z powodu braku higieny i używania niesterylizowanego sprzętu w prywatnych klinikach dentystycznych, z których niektóre nie mają nawet autoklawu!

- Wiadomym jest, że niektórzy pacjenci nie zgłaszają swojej choroby, bo nie wiedzą, że jest ona powiązana z wizytą u dentysty -  dodał prezes stowarzyszenia SOS.

Wskazał on na inny istotny czynnik zagrożenia, a mianowicie rażący brak szkolenia asystentów dentystycznych. Z zadowoleniem przyjął zorganizowanie przez władze publiczne ogólnonarodowego konkursu na dostęp do specjalistycznego szkolenia dla asystentów dentystycznych, którzy są ważnym ogniwem łańcucha higieny w lecznicach dentystycznych.

Dr Choukri Bouziani Ahmed, lekarz pracujący w organach kontrolnych algierskiego Ministerstwa Zdrowia i Populacji (DSP), poinformował o licznych kontrolach w prywatnych gabinetach dentystycznych w zakresie przestrzegania higieny i realizowania procedur sterylizacyjnych. Kontrole wzmożono po tym, jak pojawiły się doniesienia ze źródeł medycznych (laboratoriów i specjalistów w dziedzinie hematologii) o przypadkach wirusowego zapalenia wątroby typu C, których pochodzenie przypisuje się praktykom dentystycznym, lekceważącym standardy sterylizacji i higieny.

Inspektorzy odnotowali przewinienia związane głównie z: 
- używaniem nieodpowiednich środków do sterylizacji,
- nieprzestrzeganiem zasad higieny,
- brakiem autoklawów,
- wykonywaniem procedur medycznych bez niezbędnych uprawnień (np. z zakresu implantologii).

W następstwie inspekcji wydano niemal 300 nakazów zamknięcia, głównie nieformalnych, stomatologicznych praktyk.

Ait Benomar Hassane, prezes Algierskiego Związków Dentystów wyraził ubolewanie z powodu faktu, że niektóre prywatne gabinety dentystyczne „nie spełniają wymaganych standardów w zakresie sterylizacji i higieny”, żałował, iż procedury sterylizacyjne nie są określone przez ogólnie obowiązujące standardy.

Czytaj także: Marokańscy dentyści zapowiadają strajk