Najciekawsze teksty infoDENT24.pl w 2019 r.

smn
01-01-2020, 09:57
Redakcja infoDENT24.pl przypomina artykuły, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością wśród naszych czytelników.

Miejsce 12.
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
Kompleksowa przebudowa uzębienia skończyła się dla pacjentki kolejną kompleksową przebudową. Jednak przed sądem nie udało jej się udowodnić, że przyczyną problemów było zaniedbanie, czy błędy dentysty.

Miejsce 11.
Kandydaci na lekarzy dentystów nieodwołalnie postradali zmysły?
Od szeregu lat przedziwna sytuacja rysuje się w kształceniu lekarzy dentystów. Od szeregu lat kierunek ten bije rekordy popularności, a liczba kandydatów na jedno miejsce nie ma sobie równych w żadnych innych uczelniach, nawet artystycznych. Od szeregu lat NRL przestrzega, że liczba absolwentów stomatologii, przewyższa zapotrzebowanie na lekarzy dentystów, a to w sposób znaczny utrudni tym osobom wykonywanie zawodu. Walczący o indeks studenta stomatologii nie wiedzą co czynią?

Miejsce 10.
Pasty z węglem aktywnym szkodzą szkliwu?
Amerykańscy studenci z Creighton University School of Dentistry postanowili sprawdzić, jak modne ostatnio i mocno reklamowane pasty do zębów z dodatkiem aktywnego węgla działają na zęby. A ich wnioski powinny zniechęcać do zakupu tych produktów.

Miejsce 9.
Periodontologia: proces gojenia, a nie biomateriał kluczem do sukcesu
O ewolucji periodontologii i niezwykłym podręczniku, bez którego trudno o sukces w leczeniu periodontologicznym infoDENT24.pl rozmawia z prof. dr hab. n. med. Małgorzatą Pietruską kierownikiem Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UM w Białymstoku.

Miejsce 8.
Stomatologia „na NFZ” w zasadzie już pogrzebana?
Aż strach zastanawiać się nad tym co mogą oznaczać słowa Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, który powiedział: może się okazać, iż będziemy jeszcze musieli dokonywać zmian w zakresie stomatologii. Strach, bo ostatnio każda zmiana w sferze finansów NFZ wychodziła stomatologii na gorsze w porównaniu z innym obszarami medycyny.

Miejsce 7.
Zarobkowy zawrót głowy: ile zarabia dentysta według MZ
Projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych podaje w ocenie skutków regulacji - w celu naświetlenia stanu aktualnego - miesięczne wynagrodzenia zasadnicze brutto pracowników zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia. Każdy może dopasować się do podanych „widełek”.

Miejsce 6. 
Czy istnieje idealny materiał stomatologiczny?
Umiejętne dostarczenie jonów fluoru, wapnia i fosfatu do tkanki zmienionej przez próchnicę pozwala na jej remineralizację. Jak ten cel spełniają najnowsze rozwiązania na rynku materiałów stomatologicznych, mówi w rozmowie z infoDENT24.pl dr n. med. Alicja Porenczuk z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Miejsce 5.
Uwagi lekarzy dentystów do szykowanych zmian w zawodzie higienistek stomatologicznych
W nowej wersji podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego znalazły się zmiany, które zaniepokoiły lekarzy dentystów. Chodzi o wykaz zadań zawodowych, do wykonywania których powinny być przygotowane absolwentki szkół kształcących w zawodzie higienistka stomatologiczna.

Miejsce 4.
Ile dentysta powinien płacić protetykowi?
Lekarz dentysta, mając prawo wyboru osób wykonujących prace techniczno-dentystyczne, z którymi podejmie współpracę - decyduje o wielkości wynagrodzenia za ich pracę. Wynosi ono ok. 30 proc. otrzymanej puli pieniędzy od NFZ. Taka stawka nie jest adekwatna do nakładu pracy i użytych materiałów - ocenia dr n. med. inż. Tadeusz Zdziech, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Magistrów Techniki Dentystycznej.

Miejsce 3.
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
Prof. dr hab. Jan Potempa, biochemik i mikrobiolog od 30 lat bada bakterie powodujące paradontozę. Jego odkrycia dały podstawy do pracy nad nowymi, skuteczniejszymi terapiami paradontozy oraz obniżenia ryzyka rozwoju chorób serca, stawów i choroby Alzheimera o czym opowiada w rozmowie z infoDENT24.pl.

Miejsce 2. 
Na świecie rodzi się ruch przeciwko leczeniu kanałowemu zębów
Środowisko medyczne od lat zmaga się z ruchem antyszczepionkowym, który przyczynia się do znaczącego wzrostu zachorowań na dawno zapomniane choroby zakaźne. Czy teraz będzie musiało zmagać się także z ruchem sprzeciwiającym się leczeniu kanałowemu zębów? Problem narasta – alarmują dentyści.

Miejsce 1.
Leczenie kanałowe zębów: mleko się rozlało 
Leczenie kanałowe zębów jest złem, za którym czai się choroba nowotworowa. Taki przekaz masowo kreują polskie media, kalkujące informacje, które od kilku lat ekscytują opinię publiczną, głównie w Stanach Zjednoczonych. To logiczne, aby w tej sytuacji głośno wybrzmiało stanowisko lekarzy dentystów. infoDENT24.pl pyta o nie prof. Marzenę Dominiak, prezydenta PTS.