Powiat Opole: dentobus załatwi sprawę?

ms
10-12-2019, 12:12
Starostwo powiatowe w Opolu liczy, że dużej grupie uczniów tamtejszych szkół opiekę dentystyczną zapewni dentobus.

- Opieka będzie prowadzona w dwóch formach - informuje Henryk Lakwa, starosta opolski. - W Zespole Szkół w Prószkowie i Ozimku opiekę nad uczniami roztoczą dentyści prowadzący prywatne praktyki, którzy przyjmować będą młodych pacjentów  w swoich gabinetach. Natomiast do dzieci uczących się w Zespole Szkół w Tułowicach i Niemodlinie ma dojeżdżać dentobus i to właśnie podróżujący stomatolog zapewnić ma zdrowy uśmiech podopiecznym z obu placówek oświatowych.

- Z tego co nam wiadomo, w wielu miejscach w Polsce, ale też w regionie, są z tym duże problemy. Brakuje bowiem stomatologów. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się to tak szybko zorganizować – mówi Henryk Lakwa. - Wcześniej podpisaliśmy, wraz z wicestarostą Leonardą Płoszaj stosowne umowy z lekarzami m.in. z dr Renatą Chrząstowską – Piróg.

Wiele opolskich szkół nadal szuka chętnych do współpracy stomatologów. – Tym bardziej cieszymy się, że nasz powiat uporał się z tą kwestią jako jeden z pierwszych w województwie – ocenił starosta. 

OW NFZ w Opolu namawiał, aby prowadzący szkoły w województwie zgłaszali chęć uruchomienia gabinetu stomatologicznego.

Jak wiadomo zainteresowanie prowadzeniem gabinetów stomatologicznych w szkołach po stronie świadczeniodawców współpracujących z NFZ jest znikome, po stronie administrujących szkołami również. Oczywiście z różnych powodów. Ci pierwsi nie widzą sensu ekonomicznego takiego rozwiązania, ci drudzy nie mają możliwości lokalowych, a przede wszystkim pieniędzy na partycypowanie w znaczących kosztach uruchomienia gabinetu.

Mimo tej niekomfortowej sytuacji Opolski OW NFZ namawia jednostki prowadzące szkoły z całego województwa, aby te zgłaszały chęć otwarcia gabinetu stomatologicznego. Wówczas to zostanie ogłoszony konkurs ofert na świadczenie usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w tym konkretnym miejscu.

Obecnie na Opolszczyźnie jest 19 gabinetów zlokalizowanych w szkołach i 2 gabinety pozaszkolne, realizujące wyłącznie świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci.

W każdej gminie województwa opolskiego funkcjonuje przynajmniej jeden gabinet dentystyczny, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

Jest także dentobus, który w ciągu roku odwiedził 65 opolskich szkół i przedszkoli, gdzie przebadał oraz leczył ponad 3 tys. dzieci.