Sandomierz: walka o opiekę stomatologiczną dla uczniów na ostatniej prostej

en
08-12-2019, 09:31
Opieką stomatologiczną zostaną objęci uczniowie pięciu szkół średnich prowadzonych przez powiat. Łącznie ponad 2,2 tys. uczniów.

Na zapytanie ofertowe, złożone przez władze powiatu sandomierskiego, odpowiedziały tylko dwie firmy. Jedna lokalna, druga z Warszawy. Umowa została podpisana. - Opiekę stomatologiczną w naszych placówkach będzie pełnił NZOZ Sandomierskie Centrum Stomatologii prowadzony przez Dorotę Dąbrowską - wyjaśnia Marcin Piwnik, sandomierski starosta.

Pierwsze spotkania z uczniami odbędą się w szkołach. Lekarz w trakcie przeglądów będzie zakładała karty i zdiagnozuje problemy. Koleje wizyty, również bezpłatne, będą odbywały się w dwóch gabinetach należących do Doroty Dąbrowskiej, gdzie będzie odbywało się leczenie. Za wszystko będzie płacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Adresy gabinetów dyrektorzy szkół podadzą uczniom na szkolnych spotkaniach.
 
W planach jest utworzenie międzyszkolnego gabinetu stomatologicznego w Bursie Szkolnej w Sandomierzu. - Planujemy także, aby w przyszłości Dorota Dąbrowska wyposażyła gabinet stomatologiczny w lokalu, który udostępnimy w Bursie Szkolnej - dodaje starosta. - Tam również byłyby świadczone bezpłatne usługi stomatologiczne. Będziemy prowadzili rozmowy z dyrekcją Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Do tego czasu uczniowie wymagający leczenia, będą kierowani do dwóch gabinetów na terenie miasta.

Kilka lat temu (2016) władze miasta planowały uruchomienie gabinetów stomatologicznych w Szkole Podstawowej nr 3 (działa trzy razy w tygodniu) oraz w byłym Gimnazjum nr 1. Zapowiadane było otwarcie podobnych gabinetów w kolejnych szkołach i przedszkolach. Projekt miał objąć uczniów wszystkich placówek oświatowych podlegających miastu (szkoły podstawowe i gimnazja).

Więcej: echodnia.eu