Zdjęcia uzębienia chronione prawem autorskim

ms
11-12-2019, 10:55
Dentysta Mitchell Pohl zrobił zdjęcia zębów swojego pacjenta, aby pokazać efekty wykonanej pracy. Po niedługi czasie zdjęcia te znalazły się (bez pozwolenia) na kilku portalach internetowych. Mitchell Pohl  nie zgodził się z taką praktyką i złożył sądowy pozew. Liczył na szybką wygraną. Tymczasem...

W pozwie stwierdzono, że „co najmniej siedem różnych stron praktyk dentystycznych” wykorzystało materiał zdjęciowy dr. Pohla do promocji własnych prac (bez zgody autora).

Sąd Rejonowy na Florydzie orzekł, że jego zdjęcia nie podlegają ochronie zgodnie z prawem autorskim, ponieważ brakowało im „pierwiastka kreatywnego myślenia”.

Sędziowie argumentowali werdykt:
- zdjęcia służyły wyłącznie użytecznemu celowi reklamowania usług dr. Pohla,
- działania, które dr Pohl podejmował przy robieniu zdjęć, obejmowały„ najbardziej podstawowe” zadanie dla fotografów,
- cały proces fotografowania trwał tylko pięć minut.

Zdjęcia dr. Pohla nie mogą być chronione prawem autorskim, bo nie ma nic kreatywnego w robieniu zbliżeń zdjęć zębów i nikt rozsądny nie mógłby znaleźć odrobiny oryginalności na tych fotografiach.

Sąd Apelacyjny nie zgodził się z tym werdyktem i orzekł, że zdjęcia zębów „przed” i „po” procesie leczenia podlegają ochronie praw autorskich, bo dr Pohl:
- wyreżyserował swój temat,
- zainscenizował oświetlenie,
- określi kąt robienia zdjęć,
- dokonał wyboru aparatu.

Nawet jeśli zdjęcia pokazywały tylko pracę w stomatologii estetycznej, nawet jeśli nie były chronione prawem autorskim - to zostały bez pozwolenia wykorzystywane do fałszywych reklam praktyk, w których takich prac nie wykonano.

Fotografowanie wysiłków dentysty (i pacjenta) w stomatologii estetycznej jest wystarczająco oryginalne, aby mogły podlegać ochronie pod względem praw autorskich.