Zdrowe serce u tych, co trzy razy dziennie szczotkują zęby

en
02-12-2019, 12:11
Ryzyko zawału i zaburzenia rytmu serca jest o 10 proc. niższe u osób mających ponadprzeciętnie dobrą higienę jamy ustnej, dowodzą wyniki szeroko zakrojonych badań prowadzonych w Korei.

Badanie przeprowadzone w Korei objęło ponad 161 tys. osób - uczestników Korean National Health Insurance System, w wieku od 40 do 79 lat, które nie miały problemów kardiologicznych. Wszyscy przechodzili rutynowe badania w okresie 2003-2004. Odnotowywano wzrost, wagę, istniejące choroby, wyniki badań laboratoryjnych, tryb życia, stan zdrowia jamy ustnej i nawyki higieniczne.

W ciągu kolejnej dekady z tej grupy u 4,9 tys. (3.0 proc.) pojawiły się zaburzenia rytmu serca zaś 7,9 tys. (4.9 proc.) przeszło zawał serca.

Okazuje się, że szczotkowanie zębów trzy i więcej razy w ciągu dnia wiązało się z o 10 proc. niższym ryzykiem migotania przedsionków i o 12 proc. niższym ryzykiem zawału serca. Na tę zależność nie wpływały inne czynniki jak: wiek, płeć, sytuacja finansowe, regularna aktywność fizyczna, picie alkoholu, masa ciała, czy współistniejące choroby.

Badanie nie analizowało mechanizmu odpowiedzialnego za tę zależność, ale jedną z możliwości jest to, że częste mycie zębów ogranicza ilość bakterii tworzących  nalot poddziąsłowy i w ten sposób zapobiega dostawaniu się bakterii do krwiobiegu. 

Jak podkreślał kierujący badaniem prof.  Tae-Jin Song z Ewha Womans University, Seoul, Korea badanie trwało przez długi okres na dużej grupie osób co "podwyższa wiarygodność wyników".

Więcej: European Journal of Preventive Cardiology