W Anglii dostać się do dentysty to nie lada sztuka

ms
29-12-2019, 08:48
Ponad 2 mln osób w Anglii bezskutecznie próbuje dostać się do dentysty w ramach NHS (odpowiednik NFZ). Spośród nich ok. 1,45 mln nie miało możliwości spotkać się z dentystą NHS w ciągu ostatnich dwóch lat. Pozostała półmilionowa grupa została umieszczona na liście oczekujących na spotkanie lub po prostu nie stać ich na świadczenie stomatologiczne.

Eksperci obwiniają NHS o niedofinansowanie systemu, nieodpowiednie umowy z dentystami i słabą rekrutację do zawodu z powodu braku pieniędzy.

- Problemy z dostępem - co prawda - nie dotyczą kilku regionów, ale stały się rzeczywistością dla milionów osób mieszkających w Anglii - powiedział BBC David Cottam, lider British Dental Association (BDA).

Nominalnie opieka stomatologiczna jest dostępna w ramach NHS, jednak wiele osób musi za świadczenia płacić w całości z własnej kieszeni. Wyjątkiem są małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby o niskich dochodach. Ta grupa stanowi prawie połowę uprawnionych do opieki w ramach NHS.

Dla tych, którzy płacą, koszt leczenia waha się od 22,70 GBP - za kontrolę do 269,30 GBP -  za protezę lub koronę.

BBC przeanalizowało dane w ramach badania ankietowego. Okazało się, że największym powodem, dla którego pacjenci nie korzystają z usług dentystów NHS, jest wstępne założenie, że opieka i tak jest niedostępna (2,03 mln). 0,73 mln osób nie było stać na leczenie, a 0,13 mln pozostawało przed długi czas na liście oczekujących.

Najbardziej dotkniętymi niedoborem usług stomatologicznych na NHS obszarami są: Bradford, Brighton, Cornwall, części Kent, Surrey, Norfolk i Londyn.

Dane nie są dostępne dla innych części Wielkiej Brytanii, jednak BDA twierdzi, że w Walii występuje podobny problem. Mieszkańcy Szkocji i Irlandii Północnej również maja problemy z dostępnością do dentysty, ale w mniejszym stopniu.