Biżuteria z ludzkich zębów...rodem z Neolitu

en
04-12-2019, 13:19
Na terenie Turcji odkryto ludzkie zęby z precyzyjnie przewierconymi otworami, które najprawdopodobniej noszono jako ozdobę. Archeolodzy datują to znalezisko na 6,5 tys. lat p.n.e.

Zęby znaleziono podczas prac na terenie stanowiska archeologicznego w Çatalhöyük, w Turcji. Znalezisko poddano badaniom pod stereomikroskopem, okazuje się że otwory zostały starannie wykonane przy pomocy niewielkiego wiertła o kształcie stożka.  - Musiała to zrobić osoba, która miała wiedzę natury technicznej, znała właściwości materiału z którym pracowała i dysponowała odpowiednimi narzędziami. Ponadto dwa zęby noszą ślady intensywnego zużycia, najwyraźniej były noszone jako ozdoby.

Zęby wyrywano zmarłym. Dawni mieszkańcy Çatalhöyük ucinali głowy zmarłym i wystawiali je na widok publiczny. Archeolodzy zastanawiają się nad znaczeniem zwyczaju noszenia takiej dziwnej (ze współczesnego punktu widzenia) biżuterii.

To pierwszy przypadek znalezienia celowo modyfikowanych zębów na Bliskim Wschodzie. Co oznaczałoby, że była to rzadkość, a więc takie zęby mogły mieć głębokie symboliczne znaczenie, wyjaśniają archeolodzy.

 Więcej: forbes.com