Dentysta Paweł Grabowski pochyla się nad umierającymi

ms
24-11-2019, 09:14
Paweł Grabowski porzucił karierę w Warszawie i przeniósł się na Podlasie. Buduje pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum.

Paweł Grabowski kieruje Fundacją Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

Lekarz dentysta opiekuje się umierającymi pacjentami. Poza systemem publicznej opieki zdrowotnej stworzył zespół, który każdego dnia jeździ od wsi do wsi i pomaga ludziom w ostatnich chwilach ich życia.

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie prowadzi społeczne hospicjum domowe na wiejskich obszarach wschodniego Podlasia, ubogich w ośrodki hospicyjne. Niesie bezpłatną pomoc osobom nieuleczalnie chorym, aby mogli godnie przeżyć ostatnie miesiące życia. Wolontariusze pomagają rodzinom podopiecznych oraz innym osobom pracującym z chorymi u kresu życia.

Od lipca 2017 r. Hospicjum Proroka Eliasza  jest  w stanie pomóc połowie podopiecznych dzięki finansowaniu NFZ. Pozostali otrzymują naszą pomoc dzięki wsparciu darczyńców indywidualnych i instytucji.

Pacjentom zapewnione są regularne wizyty lekarskie i pielęgniarskie. Do chorych jeździ fizjoterapeuta i psycholog. Potrzebującym bezpłatnie wypożyczany jest sprzęt medyczny.

- W okolicy musi stanąć hospicjum stacjonarne. Dzięki ludziom dobrej woli już rozpoczęliśmy budowę - mówi doktor Grabowski.

W budowanym hospicjum znajdzie się 35 miejsc.

Sposób postrzegania świata przez doktora Grabowskiego najpełniej oddaje jego książka „Dziadek Franek”: Antek ma 7 lat. Mieszka w bloku z rodzicami i siostrą. Ma też ukochanego dziadka, Frania, który mieszka za miastem w drewnianym domu. Któregoś dnia okazuje się, że dziadek jest chory i musi przejść operację. Rodzina krok po kroku towarzyszy mu w chorobie i odchodzeniu z tego świata.

Historia dziadka Franka to ciepła, mądra i refleksyjna opowieść o relacjach rodzinnych, o potrzebie szczerej rozmowy nawet na najtrudniejsze tematy, o tym, jak wspólnie z dziećmi dzielić radości życia i jego smutki. Pokazuje, że przemijanie i spotkanie ze śmiercią są wpisane w ludzkie życie, że to nie temat tabu, przed którym należałoby chronić dzieci. Do przeczytania zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Książka będzie szczególnie pomocna rodzinom z małymi dziećmi, doświadczającymi bólu rozstania z bliską osobą.