Proteza zębowa sprzed 200 lat ze złota i kości hipopotama na aukcji

en
14-11-2019, 13:29
Peter Cross brytyjski poszukiwacz skarbów, przy pomocy wykrywacza metalu znalazł na polu na terenie Buckinghamshire protezę zębową ze złota.

Proteza została wykonana ze złota i najprawdopodobniej kości hipopotama, pod koniec listopada ma trafić na aukcję, cena wywoławcza może wynieść nawet 7 tys. funtów.

Peter Cross przyznał, że gdy wydobył protezę z ziemi początkowo wydawało mu się, że jest to fragment szczęki owcy. Dopiero gdy oczyścił przedmiot z brudu i gliny, okazało się, że w części jest ze złota i że są to sztuczne ludzkie zęby.

Proteza musiała należeć do bardzo zamożnej osoby. Powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku i musiała w tym czasie kosztować fortunę (równowartość domu). Cross znalazł tylko górną protezę, na dolną nie udało mu się natrafić, mimo że szukał długo i starannie. Być może nie zawierała metalowych elementów i wykrywacz metalu był bezużyteczny.

Najsłynniejsza proteza zębowa zbudowana ze zwierzęcych i ludzkich zębów oraz ołowiu i kości słoniowej należała do prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona. 

Więcej: foxnews.com

Czytaj także: Protezy Jerzego Waszyngtona