Alkohol, tytoń i kofeina zwiększają poziom cytokinin w ślinie

en
18-11-2019, 10:40
Osoby które często piją alkohol, palą papierosy i raczą się kawą mają podwyższony poziom cytokinin w porównaniu z tymi, które rzadko po te produkty sięgają, dowodzą badania prowadzone przez  Research Group on Oral Microbiology w CEU Cardenal Herrera University.

Układ odpornościowy uwalniając cytokininy kontroluje procesy zapalne podczas infekcji. Kiedy zmienia się ich ilość w jamie ustnej, może to prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego a w konsekwencji do chorób przyzębia, a nawet raka jamy ustnej - twierdzą naukowcy.

W badaniu sprawdzano poziom interleukiny 1 alfa, czynnika martwicy nowotworów oraz interferonu-gamma  w próbkach śliny pobranych od 50 pacjentów uniwersyteckiej kliniki stomatologicznej.

- Nasze wyniki dowodzą, że osoby spożywające duże ilości alkoholu i nałogowo palące tytoń mają znacząco wyższy poziom trzech badanych substancji w ślinie, co jest czynnikiem predystynującym do wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego, paradontozy i choroby nowotworowej jamy ustnej. Wykazaliśmy że interleukiny 1 alfa w największych ilościach występują u pijących alkohol w nadmiarze, zaś podwyższony poziom interferonu gamma mieli palacze papierosów - podsumowała badanie prof. Vernónica Veses.

Zwiększone ilości interferonu gamma oraz czynnika martwicy stwierdzono u tych osób, które piły dużo kawy i napojów słodzonych, w porównaniu z ludźmi stroniącymi raczej od tych płynów.

To pierwsza praca naukowa dowodząca wpływu używek na poziom cytokinin w ślinie. Zwiększone ilości tych substancji grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi - paradontozą, infekcją dziąseł wpływającą destrukcyjnie na tkanki miękkie i kość podtrzymującą zęby, a także pojawieniem się zmian nowotworowych w jamie ustnej.

Niedawno opublikowano naukowe dowody na związek spożywania stymulantów (takich jak alkohol, kawa i tytoń) na skład mikroflory, bakterie mogące powodować infekcje jamy ustnej oraz próchnicę zębów.

Więcej: Scientific Reports