Magnetyzm w leczeniu zębów

smn
05-11-2019, 10:30
Nanocząsteczki mają być wstrzykiwane do zęba podczas rutynowej wizyty u dentysty, a następnie kierowane przez zewnętrzne pole magnetyczne do miejsca przeznaczenia, czyli obszaru zagrożonego próchnicą. To projekt nowej terapii, nad którą pracują naukowcy w University of Manitoba.

- Próbuję zmienić zasady gry. Superparamagnetyczne nanocząsteczki tlenku żelaza, co do których wiadomo, że mogą swobodnie penetrować trzonowce, gdy są sterowane przez zewnętrzne pole magnetyczne, mają dostarczać lek zapobiegający rozwojowi próchnicy, twierdzi dr Rodrigo França z University of Manitoba. I obiecuje, że nowa terapia będzie gotowa do powszechnego wdrożenia do 2024 r. 

Tak naprawdę, chcemy stworzyć możliwości zapobiegania próchnicy zanim proces próchnicowy się zacznie. W prowadzonym właśnie eksperymencie dr França analizuje skład atomowy nanocząsteczek wykorzystując do tego celu metodę spektroskopii fotoelektronowej. Pierwsze wyniki doświadczeń są bardzo obiecujące.

To nie pierwsza praca związana ze stomatologią prowadzona przez naukowca. Dr França ma już na koncie opracowywanie i testowanie oraz porównywanie różnych materiałów stomatologicznych, wielu typów ceramiki, cementów, żywic oraz systemów wiążących.

Badał także wpływ jaki mają na siebie różne materiały stomatologiczne, na przykład w jaki sposób różne metody wybielania zębów oddziałują na stomatologiczny cement i kompozyt. Jest przekonany, że właśnie nowe materiały  wyznaczają postęp w stomatologii

Więcej: dentystrytoday.com