Polacy – jak mało kto - nie dbają o zęby, a tymczasem…

ms
17-11-2019, 13:02
Jak często myjesz zęby dziennie? To jedno z pytań, na które tysiąc Francuzów musiało odpowiedzieć w ramach badania przeprowadzonego przez Colgate. Polacy nie muszą być specjalnie zawstydzeni.

Sześciu na dziesięciu respondentów ankiety Colgate stwierdziło, że myją zęby co najmniej dwa razy dziennie. Zatem 40 proc. pytanych czyni to rzadziej. Spośród nich 22 proc. twierdzi, że nie myje zębów każdego dnia.

Jak wiadomo, dentyści zalecają czyszczenie zębów przez dwie minuty. Ankietowani robią to znacznie pośpieszniej (średnio przez 59 s).

Francuskie Ministerstwo Zdrowia zaleca wizytę u dentysty co najmniej raz w roku, ale tylko 21 proc. Francuzów stosuje się do tego zalecenia, a 7 proc. przyznaje, że udaje się do dentysty, gdy ząb boli.

We Francji tzw. konsultacje z dentystą są objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym i refundowane w wysokości 70 proc. podstawowej stawki (23 euro).

90 proc. Francuzów ma mniejsze lub większe problemy z jamą ustną, 40 proc. z kamieniem nazębnym, 34 proc. z nadwrażliwością zębów a 31 proc. z krwawieniem dziąseł.