Tarnów: w nocy z bólem zęba do Rzeszowa?

en
04-11-2019, 10:58
Od 1 listopada Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie przestaje realizować świadczenia z zakresu doraźnej pomocy stomatologicznej, ponieważ rozwiązuje umowę z NFZ na tego typu usługi.

To niestety oznacza dla 110 tys. mieszkańców Tarnowa i okolic, że w przypadku nagłego bólu zęba w nocy, trzeba będzie albo szukać prywatnego dentysty, albo pojechać do sąsiedniego województwa, albo podkarpackiego, albo świętokrzyskiego.

– Ta opieka stomatologiczna całodobowa nie była tu od bardzo dawna, ale przychodziło tu bardzo dużo osób, więc aż dziwne, że się to likwiduje. Przecież nie każdy pozwoli sobie na wyjazd do Rzeszowa, nie każdy ma samochód - przytacza opinie mieszkańców Tarnowa Radio RDN.

Sytuacja niestety jak w wielu innych miejscach w Polsce, bo problemem jest głównie brak stomatologów, ale też brak finansowania. - Tego typu kontrakt jest bardzo ciężki do utrzymania ze względu na braki kadrowe przy tego typu finansowaniu ryczałtowym przez NFZ. Kolejki, zwłaszcza w dni świąteczne, były coraz większe, a odpłatności stałe i lekarze stomatolodzy rezygnowali. Ostatnio mieliśmy dyżury często nieobsadzone – przyznaje w rozmowie z Radiem RDN Jan Musiał.

W całej Małopolsce nie ma całodobowej opieki stomatologicznej. Ostatnia funkcjonowała w Tarnowie – Mościcach. Najbliższe są w Busku – Zdroju i Rzeszowie.

Więcej: rdn.pl