Podatek od cukru zawalczy z otyłością, a przy okazji z próchnicą

ms
28-10-2019, 08:23
Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

Głos w sprawie zabrał Jarosław Jan Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny - wydając stanowisko w sprawie podjęcia dyskusji na temat przyjęcia regulacji zmierzających do ograniczenia spożycia produktów wysokosłodzonych, w tym napojów.

- W związku z narastającym problemem nadwagi i otyłości, w tym dramatycznym pogorszeniem sytuacji wśród dzieci za konieczne uważam podjęcie dyskusji na temat wprowadzenia przepisów prawnych ograniczających spożycie cukru, które uzupełniłyby rozwiązania mające skutek dla całej populacji polskiej. Można osiągnąć ten cel wprowadzając np. „podatek” od cukru, tak aby jego struktura zachęcała do zmiany receptur przez producentów żywności. Ponadto pozyskane za pomocą takiego podatku środki pozwoliłyby na stworzenie nowego źródła budżetowego dla finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia, a w szczególności takich jego elementów jak promocja zdrowia i profilaktyka - czytamy w stanowisku GIS.

- Takie rozwiązania wydają się korzystne dla pacjentów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. - Ten temat jest jednym z tych, które poruszamy. Istotny, ale zarazem delikatny. Wszelkie obciążenia są materią niezwykle delikatną - podkreślił szef resortu zdrowia.

O potrzebie wprowadzenia podatku od cukru wspominają także eksperci z zakresu stomatologii. O takiej inicjatywie mówiła w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Marzena Dominiak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.