Kto dentyście zabroni

ms
22-10-2019, 13:19
Dentysta Eric Naierman zakupił kolekcję 40 najrzadszych gier wideo na świecie. Zapłacił 1,02 mln USD. Kolekcja ta powstała ponoć ze względu na  brak pieniędzy na zbieranie kart graczy baseballa, od których Amerykanin zaczynał.

Cena jest uzasadniona, gdyż kolekcja obejmuje m.in. Mario Bros. w wersji na automaty z 1986 r., jedyne na świecie znane kopie Golf z 1985 r., Balloon Fight z 1986 r. oraz Gumshoe z 1986 r. Egzemplarze zostały zabezpieczone i ocenione przez firmę zajmującą się weryfikacją autentyczności gier wideo.

Wszystkie tytuły to gry ze stajni Nintendo i wszystkie w fabrycznie zalakowanych pudełkach. Sprzedający uzupełniał zbiór przez - 52 lata.

Dentysta od lat realizuje projekt Video Game Club, w ramach którego skupuje wraz z partnerami unikatowe gry wideo. Eksperci uznają tę kolekcję za jedną z najważniejszych na świecie.

Ostatni zakup sprawia, że kolekcja stanie się jeszcze bardziej drogocenna. - Nie brakuje tu Świętych Gralli oraz najważniejszych pozycji z historycznego punktu widzenia - komentuje Deniz Kahn z firmy Wata Games, oceniającej jakość klasycznych gier wideo.

Wcześniej Naierman zbierał karty do baseballa i dążył do stworzenia jednej z największych kolekcji na świecie. Plany okazały się jednak zbyt ambitne (kosztowne) - stąd decyzja o rozpoczęciu kolekcjonowania gier wideo.