Higienistka stomatologiczna w gabinecie - oczyma higienistki

ms
17-10-2019, 08:00
Są bardzo krytycznie nastawione do systemu kształcenia opartego na szkołach policealnych. Nie wierzą w swoje umiejętności tuż po skończeniu nauki. Z jednej strony zdają sobie sprawę, że nie są przygotowane do wykonywania wszystkich procedur w pracy z pacjentem, z drugiej strony mają pretensje o to, że w gabinecie stomatologicznym nie są im powierzane funkcje, do wykonywania których przygotowywały się w szkole. Mają żal, że bywają zbyt często traktowane jako pracownik od wszystkiego, głównie jako siła sprzątająca. Są przekonane, że bez ich aktywności gabinet stomatologiczny nie ma racji bytu.

Higienistki, wypełniając ankietę „Higienistka - najlepszą inwestycją dentysty?” uzupełniły odpowiedzi ok. 800 uwagami. Nie komentujemy przedstawionych opinii. Spośród nich wybraliśmy tylko te, które ilustrują główne nurty sygnalizowanych problemów.

Szanse, szanse 

* Higienistka poprawia relacje z pacjentem. Pomaga bardziej uświadomić pacjentom wszystko co ważne w temacie zdrowia i higieny jamy ustnej. Buduje właściwe dla zdrowia aspekty od najmłodszych lat (dzieci, kobiety ciężarne).

* Pozwala zapewnić kompleksową obsługę pacjentowi. Pokazana jest wtedy troska o jego wypełnienia i prace protetyczne. Pokazany jest gabinet jako profesjonalny.

* Higienistka skupia się na pacjencie, na informacjach o profilaktyce, na pokazywaniu i uczeniu pacjenta prawidłowej higieny jamy ustnej w przeciwieństwie do wielu lekarzy. Tylko wynagrodzenie powinno być wyższe.

* Jest specjalistą w zakresie profilaktyki i higieny, więc ważnym członkiem zespołu.

* Zwiększa prestiż gabinetu.

* To standard w krajach rozwiniętych.

* Jako, że odpowiada tylko za profilaktykę, będzie to w przyszłości rzutowało na zdrowe zęby populacji.

* Zatrudnianie higienistek powinno być obowiązkowe dla każdej praktyki stomatologicznej, zarejestrowanej jako podmiot leczniczy. Jest oczywistą oczywistością, gabinet nie jest w stanie funkcjonować bez higienistki, ponieważ jest ogromna potrzeba edukacji społeczeństwa.

* Pracuje jako partnerka swojego stomatologa. Przyjmuje dzieci na rozmowy o higienie, starszych pacjentów uczy  jak dbać o protezy, oraz pacjentów z implantami i perio. Pomoc przy czyszczeniu .... oprócz zabiegów scalingu piaskowania lakowania fluoryzacji zajmuje się edukacją ... szczotkowaniem, dietą etc. Higienistka sprawia, że komunikacja lekarza z pacjentem jest ułatwiona poprzez dokładny wywiad dietetyczny, zdrowotny, życiowy, można dostosować lepszy plan leczenia wedle oczekiwań pacjenta.

* Sprawia, że pacjent jest lepiej zaopiekowany. Higienistka ma więcej czasu i umiejętności instruktażowych, aby odpowiednio zadbać o pacjenta.

* Zatrudnienie higienistki stomatologicznej jest obciążeniem finansowym dla lekarza, jednak wielozadaniowość jej stanowiska jest korzystna dla niego.

* Lekarz jest od leczenia, a higienistka od edukacji... Niestety higienistka z powodu innych obowiązków, np. sprzątaczki, rejestratorki, kasjerki również nie ma czasu na edukację.

* Nie wyobrażam sobie kompleksowej opieki nad pacjentem, nie obejmującej działu profilaktyki.

Czytaj także:
Higienistki: zmiany na lepsze muszą nastąpić
Wyniki ankiety „Higienistka - najlepszą inwestycją dentysty?”
Wybrane głosy w debacie „Higienistka – najlepszą inwestycją dentysty?”
Higienistka stomatologiczna w gabinecie - oczyma lekarza dentysty
Andrzej Cisło o zawodzie higienistki stomatologicznej
Ewa Mazur – Pawłowska o zawodzie higienistki stomatologicznej
Alicja Chowaniec Prażuch o zawodzie higienistki stomatologicznej
Dariusz Paluszek o zawodzie higienistki stomatologicznej
Katarzyna Ostrowska o zawodzie higienistki stomatologicznej
Magdalena Suszyńska o higienistkach stomatologicznych
Karolina Kopciewicz Kozicka o higienistkach stomatologicznych