Kanada: afera z chińską pastą do zębów

en
21-10-2019, 10:39
Wiara, że to co dalekowschodnie jest lepsze dla zdrowia po raz kolejny okazała się niebezpieczna. Sprzedawana w internecie chińska pasta do zębów, zawierająca kwas traneksamowy, została zakazana na rynku kanadyjskim.

Producent pasty, firma Yunnan Baiyao to potentat na chińskim rynku past ziołowych. Swój produkt reklamuje jako pastę zapobiegającą krwawieniu dziąseł. Pasta ma etykiety w języku chińskim, więc kanadyjski  konsument nie ma możliwości poznania jej składu, zalecanego sposobu stosowania, ani ewentualnych skutków ubocznych, podaje raport organizacji Health Canada. Tymczasem wchodzący w jej skład kwas transeksaminowy może mieć poważne skutki uboczne.

Kwas transeksaminowy (dostępny wyłącznie na receptę) jest stosowany jako lek o działaniu przeciwkrwotocznym, zwłaszcza do zmniejszania krwawienia po poważnych zabiegach np. operacjach serca oraz zapobiegawczo przed interwencjami chirurgicznymi. Zwykle podaje się go dożylnie, domięśniowo i doustnie. 

Kwas transeksaminowy powinien być stosowany ostrożnie z wieloma lekami, na przykład obniżającymi krzepliwość krwi, przeciwzapalnymi, z terapią hormonalną, antykoncepcją hormonalną doustną, lekami na nadciśnienie.  Skutki uboczne powodowane przez tę substancję to: torsje, biegunka, ból mięśni, problemy ze wzrokiem, zakrzepy w płucach, nogach, udar mózgu, reakcje alergiczne, konwulsje.

Z oczywistych względów pasta zawierająca kwas transeksaminowy nie była dopuszczona do pozaaptecznej sprzedaży. Organizacja  Health Canada apeluje do konsumentów, aby przestali stosować pastę firmy Yunnan Baiyo i skonsultowali się z lekarzem, czy jej używanie niczym im nie grozi.

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem