14 października Dniem Przyszłości Wolnej od Próchnicy

en
14-10-2019, 09:41
Po raz kolejny ACFF organizuje Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Tym razem pod hasłem - #Dzieci są wystarczająco słodkie. Wiadomo, że ograniczanie spożycia cukru u dzieci poniżej drugiego roku życia, jest korzystne dla późniejszego zdrowia.

 14 października 2019 r. ACFF rozsyła na cały świat informacje o tym jakiego typu zagrożenia wiążą się z karmieniem i pojeniem dzieci produktami bogatymi w cukier.  W związku z obchodami Dnia Przyszłości Wolnej od Próchnicy w różnych krajach odbywają się imprezy informacyjne, edukacyjne, bezpłatne konsultacje w zakresie zdrowia jamy ustnej, profesjonalne webinaria, edukacja prozdrowotna w szkołach.

Tego dnia każdy lekarz dentysta, który  chce wesprzeć Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy może:
- zorganizować okolicznościową imprezę,
- dzielić się materiałami propagującymi zdrowy uśmiech z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami czy sąsiadami,
- używać w tym dniu hasztagu #WCFFDay w mediach społecznościowych.

ACFF zwraca się do lekarzy dentystów, aby ci, poprzez akcje profilaktyczne, uświadamiali pacjentom czym jest próchnica i że z tą chorobą można się uporać, ale ważna jest żelazna konsekwencja, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, których zęby mają jeszcze delikatne szkliwo.

Cukier jest główną przyczyną rozwoju choroby próchnicowej. Jej ryzyko rośnie, gdy spożycie cukru przekracza dziennie 60 g w przypadku dorosłych i młodzieży. Natomiast zęby dzieci są bardziej podatne na próchnicę i w ich diecie nie powinno być więcej niż 30 g cukru dziennie.

Bardzo ważne, by dziecko nie jadło słodzonych produktów częściej niż cztery razy dziennie. Natomiast dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć dodawanego cukru do napojów i potraw. Tymczasem badania z 2015 r. wykazały, że w Polsce cukier jest obecny w diecie ponad 80 proc. dzieci przed drugim rokiem życia, co zwiększa ryzyko wystąpienia u nich próchnicy ponad 2,5-krotnie, a ciężkiej postaci próchnicy - 4-krotnie.

A to oznacza nie tylko nieestetyczne uzębienie, ale też ból, utrudnienia żucia i infekcje, które mogą przyjąć postać uogólnioną, wady zgryzu i mowy. Istnieją też dowody na związek między chorobą próchnicową w dzieciństwie a niedożywieniem.