Naukowcy próbują odtworzyć szkliwo

en
22-10-2019, 10:33
Chińskim naukowcom z Zhejiang University udało się uzyskać roztwór, który może być wykorzystywany do regenerowania szkliwa.

- W naszej opinii, to najlepszy materiał na drodze do regeneracji szkliwa ludzkich zębów jaki udało się do tej pory uzyskać, i który ma potencjał na bycie przydatnym w klinicznych zastosowaniach, chwalił dokonanie prof. Helmut Cölfen, chemik na University of Konstanz.

Szkliwo, jako wysoce zmineralizowana tkanka, nie ma zdolności samonaprawczych, gdyż nie zawiera bioorganicznej matrycy.  Ale choć jest to najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, jednak jest wrażliwa na niszczenie zwłaszcza przez kwasy powstające pod wpływem słodkich napojów i pokarmów. Gdy już uszkodzenie jest faktem, w zębie rozwija się z łatwością próchnica.

Dentysta, który podczas leczenia próbuje to zniszczenie wypełnić za pomocą różnego typu materiałów - kompozytowych, ceramicznych czy amalgamatu stomatologicznego, nie osiąga trwałego efektu, gdyż stosowane materiały nie są idealnie zgodne ze szkliwem, mówi dr Shao Changyu z Zhejiang University.

Chińscy naukowcy odkryli, że mieszanina wapnia i jonów fosfatu (dwóch związków wchodzących w skład szkliwa) w roztworze alkoholowym trimetyloaminy, sprawia, że odtwarza się szkliwo o strukturze podobnej do naturalnej. Kiedy uzyskana w ten sposób substancja została naniesiona na ludzkie zęby, budowała warstwę szkliwa o  grubości 2,5 µm w zaledwie 48 godzin i to bardzo podobnej do naturalnej struktury.

Na razie ten proces przebiegał jedynie w laboratorium, w jamie ustnej warunki są dużo trudniejsze. Kolejne eksperymenty planowane są w najbliższej przyszłości, pierwszym chętnym jest jeden z naukowców, który ukruszył ząb i usłyszał od dentysty, że nic z tym zębem nie można zrobić.  

Więcej: Science Advances 

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem