UM w Białymstoku: nauka nowoczesnej stomatologii

smn
11-10-2019, 09:53
Prawie 9 mln zł Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzyma na cyfryzację w nauczaniu przyszłych stomatologów. To nie wszystkie istotne zmiany niebawem uruchomiony zostanie na uczelni nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna.

Projekt, związany z cyfryzacją, to kontynuacja działań już rozpoczętych kilka lat temu. Różne narzędzia cyfrowe są w stomatologii szeroko obecne i w diagnostyce i leczeniu pacjentów. 

Dzięki cyfryzacji tradycyjne wykonywanie wycisków stomatologicznych zastępuje się np. skanowaniem wnętrza jamy ustnej pacjenta. Cyfrowo można też zaprojektować i wykonać protezę dostosowaną indywidualnie do pacjenta czy wydrukować ją w technologii 3D. Takie metody są stosowane za granicą, wkraczają do nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, a w Polsce kształcenie studentów stomatologii, wyposażanie ich w takie umiejętności w trakcie nauki to nowość, mówiła o zmianach na uczelni dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów i oddziałów stomatologii podczas uroczystości wręczenia symbolicznego czeku władzom uczelni przez posła Jacka Żalka, doradcę społecznego w MNiSW.

- Wychodzimy naprzeciw przyszłym lekarzom i przyszłym pracodawcom, gdyż nasi absolwenci będą rzeczywiście doskonale przygotowani do wykorzystania tego, co się tak naprawdę na całym świecie już zadziało bądź właśnie dzieje - dodała Sierpińska.

Za zdobyte dofinansowanie będzie m.in. uruchomiona platforma e-learningowa, powstanie nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna, przewidziano szkolenia z endodoncji, studenci będą się uczyć, jak robić: protezy, implanty uzyskane metodą druku 3D.

Prorektor ds. kształcenia UMB prof. Adrian Chabowski zaznaczył, że projekt jest złożony i rozpisany na lata, a doświadczenia z projektu posłużą do modyfikacji programów kształcenia studentów. O zmianach w kształceniu studentów na UM w Białymstoku infoDENT24.pl już informował - Białystok: Pół wieku nauczania stomatologii.

Więcej: pulshr.pl