Gdzie płaci się dentystom najwięcej

ms
07-10-2019, 12:53
Jeśli ktoś myśli, że najwięcej płaci się lekarzom dentystów pracującym w Polsce – to jest w błędzie. To nie koniec złych wiadomości, w pierwszej dziesiątce państw, w których zarobki stomatologów są najwyższe - także nie ma Polski.

Według zestawienia Naibuzz najlepiej płaci się lekarzom dentystom w:

10. Niemczech (średnia 90 tys. USD rocznie)

9. Australii (102,8 USD)
Pięć dużych firm zatrudnia najwięcej lekarzy dentystów, są to:
Bupa (200 klinik dentystycznych),
National Dental Care (59 klinik),
Primary Healthcare,
Maven Dental Group,
1300 SMILES.

Początkujący dentyści zarabiają 47 tys. USD rocznie, doświadczeni od 130 tys. USD.

8. Kanadzie (106 tys. USD)
Średnia pensja dla kanadyjskiego dentysty wynosi ok. 106 tys. USD, ale zmienia się w zależności od lokalizacji i wielkości gabinetu.

Najlepiej zarabiający dentyści osiągają od 180 tys. do 1,2 mln USD rocznie. Dentyści mają jednak niższe fatyczne zarobki, bo do 45 proc. przychodów pochłaniają płace higienistek, pozostałego personelu i finansowanie zakupu sprzętu oraz materiałów stomatologicznych.

7. Wielkiej Brytanii (107 tys. USD)
Dentysta zatrudniony przez NHS zarabia 49 - 103,17 tys. USD. Na start jest to 38,45 tys. USD.

Większość dentystów w Wielkiej Brytanii pracuje na zasadzie samozatrudnienia. W tej formule, łącząc kontrakt z NHS z pracą prywatną, można uzyskać od 60 tys. do 123 tys. USD. W 100 proc. „prywatny” dentysta, zarabia ponad 180 tys. USD.

6. Holandii (113,2 tys. USD)
Wszyscy dentyści powinni znaleźć się w rejestrze BIG, zanim będą mogli pracować w jakiejkolwiek holenderskiej klinice. Zagraniczni dentyści muszą wykazać, że dobrze znają język holenderski, a ci, którzy ukończyli studia poza UE, muszą przystąpić do testu AKV. 

KNMT jest największym stowarzyszeniem specjalistów zajmujących się opieką lekarską jamy ustnej w Holandii, dzięki niemu można uzyskać nieograniczony dostęp do rynku pracy w branży stomatologicznej.

5. Francji (123,2 tys. USD)
Edukacja i praktyka stomatologii we Francji podlega agencji rządowej o nazwie Ordre National des Chirurgiens-Dentistes.

4. Szwajcarii (125 tys. USD)
Doświadczony dentysta w Szwajcarii może zarobić średnio 125 tys. USD. Większość z nich zwykle zaczyna jednak od poziomu 78 tys. USD.

3. Irlandii (155 tys. USD)
Według badań przeprowadzonych przez Irish Dentists Association dentyści, którzy funkcjonują we własnych gabinetach mają średnio roczny dochód w wysokości 136,7 tys. USD (po spłaceniu kosztów związanych z prowadzeniem firmy).

Średnio 112 tys. USD zarabiają stomatolodzy współpracujący lub pracujący w gabinetach, w których nie mają udziałów.

Dentyści pracujący tylko prywatnie mają znacznie wyższe dochody niż ci, którzy pracują w ramach programów finansowanych ze środków publicznych.

2. USA (172 tys. USD)
Średnia roczna pensja dentysty w Stanach Zjednoczonych wynosi 172 tys. USD rocznie. Wynagrodzenia zwykle zaczynają się od 68 tys. USD i mogą gwałtownie wzrosnąć do ponad 250 tys. USD. Najlepiej pod tym względem prezentują się stany: Delaware, Dakota Północna, Alaska, Karolina Północna i New Hampshire.

1. Norwegii (180 tys. USD)
Przeciętny dentysta pracujący w Norwegii ma stawkę godzinową w wysokości 84 USD plus premia (ok. 60 tys. USD rocznie).