Dariusz Paluszek: opieka stomatologiczna w szkole jest zasadna

ms
01-10-2019, 08:38
Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie popiera zasadność opieki stomatologicznej w szkole. Bezsprzecznie jest to działanie na rzecz poprawy zdrowia dzieci i młodzieży. Uważamy jednak, że objęcie uczniów opieką dentystyczną powinno być oparte na rzetelnych wycenach oraz dobrej współpracy MZ, NFZ i samorządów - pisze na łamach „Pulsu” Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów.

- Taka współpraca zapewni zarówno komfort pracy lekarzowi dentyście, jak i najlepsze warunki leczenia pacjentom – w trosce o zdrową przyszłość społeczeństwa. Wiemy, że zadbanie o zęby i jamę ustną młodego pokolenia przyniesie korzyści w zakresie zdrowia każdego obywatela, ale i oszczędności pieniędzy wydawanych w przyszłości na leczenie – przekonuje Dariusz Paluszek.

- Niestety, mimo rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 jeden ze sztandarowych projektów Ministerstwa Zdrowia wciąż pozostaje na etapie przygotowań. Być może dlatego dopiero 1 września 2020, a więc z rocznym poślizgiem, będziemy mogli powiedzieć, czy reforma się udała. Szkół, które mają zostać objęte opieką, jest 34 tys., a gabinetów stomatologicznych uprawnionych do tego zadania – ok. 7 tys. To niedużo, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia. Dzięki aktywności samorządów lokalnych w niektórych miejscowościach w Polsce opieka stomatologiczna nad uczniami w szkole już działa. Być może pozostałe samorządy powinny brać z nich przykład – dodaje Dariusz Paluszek.

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem