Małopolska: więcej wątpliwości niż gabinetów stomatologicznych w szkołach

ms
01-10-2019, 09:17
Większości podhalańskich samorządów nie udało się dotąd wystartować z opieką dentystyczną nad uczniami. Zamiast niej mnożą się wątpliwości.

- Fundusz poinformował, że nie finansuje kosztów zakupu sprzętu medycznego, ani bazy wykonawczej. Jednocześnie NFZ nie wykluczył możliwości zawarcia umowy z oferentem, który w trakcie obowiązującej umowy zgłosi gotowość utworzenia gabinetu stomatologicznego w szkole – przypomina Dariusz Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Władze Krakowa zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o precyzyjne wskazówki co do trybu, w jakim powinien być wybierany podmiot leczniczy, który ma zająć się opieką dentystyczną w szkole. Miasto czeka na stanowisko MZ.

To niewiele, jeśli chodzi o uruchamianie gabinetów stomatologicznych w szkołach. W Krakowie w 180 samorządowych szkołach jest 40 gabinetów stomatologicznych.

Władze Krakowa chcą, aby w każdej szkole, prowadzonej przez samorząd, był gabinet stomatologiczny. Szybka analiza kosztów wykazała, że na ten cel należałoby wydać ok. 30 mln zł.

Nie lepiej jest w Zakopanem miasto już ponowiło zapytanie ofertowe do gabinetów, bo na poprzednie anonsy żaden się nie zgłosił.

Problem z nowym prawem ma także Nowy Targ. - Jak na razie nie udało nam się znaleźć chętnych gabinetów. Mamy na terenie naszego miasta dwa takie, które mają umowę z NFZ. Jeden od razu nam odmówił, inny zadał pytanie, czy po podpisaniu porozumienia będzie mógł liczyć na zwiększenie kontraktu z NFZ - relacjonuje Janusz Stopka z nowotarskiego urzędu miasta.

W Nowym Sączu nie ma gabinetów w szkołach ani też nie są podpisane umowy z gabinetami zewnętrznymi. Urząd Miasta Nowego Sącza zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby znaleźć środki na rozwiązanie problemu, ale - jak dodają urzędnicy - to trudne zadanie, bo koszty stworzenia i utrzymania gabinetu są wysokie.

W gminie Poronin sytuacja jest lepsza. Uczniowie będą objęci opieką stomatologiczną przez gabinet w ośrodku w Poroninie, a być może także w Zębie. - Oba ośrodki nie widzą przeciwwskazań, by podpisać z gminą porozumienie - mówi wójt Poronina Anita Żegleń.

Z kolei w Tarnowie 14 szkół - głównie podstawówki - ma gabinety w swoim budynku, a pozostałe 22 placówki mają podpisaną umowę z gabinetami zewnętrznymi z terenu miasta.

Więcej: dziennikpolski24.pl