Czym skorupka za młodu, nawet w diecie bardzo małych dzieci nie brakuje cukru

smn
28-11-2019, 12:17
Prawie dwie trzecie niemowląt (61 proc.) i niemal wszystkie dwulatki (98 proc.) na co dzień jedzą cukier pod różną postacią - od jogurtów po owocowe soki, alarmuje amerykańska organizacja Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Porównanie danych  obecnych i tych sprzed 10 lat wykazuje co prawda spadek w codziennym spożyciu cukru przez najmniejsze dzieci, niemniej jednak nie zmienia to rangi problemu jakim jest wczesne powstawanie wzorców odżywiania się, które w późniejszym życiu negatywnie wpływają na stan zdrowia jamy ustnej.

- Nasze badanie jest pierwszym, które sprawdza jakie są tendencje w żywieniu niemowląt i małych dzieci (do 4 r. ż.), w którym wykazujemy, że  olbrzymia większość maluchów codziennie je produkty  zawierające cukier, mówi dietetyk dr Kristen A. Herrick, z Division of Health and Nutrition Examination Surveys, CDC. Ta informacja ma bardo duże znaczenie społeczne, biorąc pod uwagę, że dzieci  które przed ukończeniem pierwszego roku życia spożywały słodzone przekąski, na przykład napoje, w wieku 6. lat dwukrotnie częściej jedzą produkty zawierające cukier niż dzieci, które będąc niemowlętami w ogóle nie znały cukru.

 Wiadomo też dużo na temat powiązań diety dwulatków i konsumpcji cukru, rozwoju próchnicy, astmy, otyłości i zaburzeń metabolizmu.

Chociaż amerykańskie organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym propagują zalecenia, w których codzienne spożycie cukru ma być ograniczone do 9 łyżeczek cukru dla mężczyzny i 6 łyżeczek dla kobiet i dzieci (od 2 do 19 lat), jednak nie ma żadnych zaleceń wobec najmniejszych dzieci.

Badanie przeprowadzone przez CDC objęło  1 211 dzieci w wieku od 6 do 23 miesięcy, które uczestniczyły w projekcie National Health and Nutrition Examination Survey 2011-2016.

Codzienna dieta dzieci do 12 miesiąca życia zawierała 1 łyżeczkę cukru (co stanowiło blisko 2 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie), podczas gdy dzieci starsze zjadały już nawet 6 łyżeczek cukru (do 8 proc. dziennego zapotrzebowania). Nie stwierdzono różnic, gdy wzięto pod uwagę takie czynniki jak płeć czy dochód rodziny. 

Kluczowe dla kształtowania prawidłowej diety jest przejście od karmienia mlekiem kobiecym do żywienia produktami o stałej konsystencji.

Więcej: Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics