Implanty z cyrkonu ładniejsze, ale czy lepsze od tytanowych?

smn
07-10-2019, 10:34
Cyrkon to materiał stomatologiczny o cennych właściwościach, jednak do jednoznacznej oceny, czy jest on lepszy od tytanu potrzebne są duże długofalowe badania, stwierdzili naukowcy w pracy opublikowanej na łamach Dental Materials.

Implanty z cyrkonu bardzo  dobrze wyglądają, ale czy są lepsze od tytanowych?

 - Nie ma jasnych dowód, że cyrkon przewyższa tytan pod względem biokompatybilności, osteokondukcji, właściwości fizycznych, czy alergenności, niezależnie od zalet estetycznych, uważa prof. Steven J. Sadowsky z Pacific Arthur A. Dugoni School of Dentistry w San Francisco.

Naukowiec zrobił przegląd prac opublikowanych w latach 2007 - 2019, w których oceniano cyrkonowe implanty stomatologiczne i prowadzono obserwacje prac implantologicznych przez co najmniej jeden rok. Porównywano cyrkon - jako materiał zastępczy dla tytanowych imlantów, łączników tytanowych, metalowo-ceramicznych uzupełnień na implantach i całkowitych protez żywicowo-metalowych.

Z tej analizy wynika, że łączniki z cyrkonu nie różnią się od metalowych w trakcie użytkowania przez 5-7 lat. Ponadto pojedyncze cyrkonowe uzupełnienia są równocenną opcją dla uzupełnień metal/ceramika.

Wśród zalet cyrkonu prof. Sadowsky wylicza także:
- niższe koszty laboratorium,
- wysoką trwałość i odporność na ścieranie,
- lepsze dopasowanie dzięki stosowaniu technologii cyfrowych,
- ograniczone gromadzenie się biofilmu bakteryjnego.

Mimo tych zalet, dentysta którzy chce osiągnąć sukces w leczeniu, musi starannie dobierać pacjentów, u których będzie mógł zastosować tę metodę. Potrzebne są szeroko zakrojone badania, by móc bezpiecznie szerzej stosować cyrkon zaznacza prof. Sadowsky. 

Więcej: DrBicuspid.com