Pacjent z implantem w podróży

kan
19-09-2019, 12:09
Implanty to powszechnie już stosowane rozwiązanie problemu braku zębów naturalnych. Jednak pacjenci mają bardzo wiele wątpliwości, które trzeba rozwiać zanim podejmą decyzję, Jak odpowiadać na pytania i obawy, radzi lek. dent. Borhan Kambarji z Denta Care Medicover Stomatologia.

Jakie są mity dotyczące implatnów? Nad czym najczęściej zastanawiają się pacjenci zanim zdecydują się na leczenie implantologiczne, wyjaśnia dr Borhan Kambarji z Denta Care Medicover Stomatologia w rozmowie z dziennikiem.pl.

Czy implant to rozwiązanie na stałe?

To jest rozwiązanie długoterminowe, zastępujące brakujące naturalne uzębienie, o ile pacjent o nie odpowiednio dba, bowiem na trwałość implantów ma wpływ także stan innych zębów i higiena jamy ustnej.

Niestety nie jest wiedzą powszechną, że jeśli implanty narażone będą na działanie bakterii z nieusuwanej płytki nazębnej, może powstać stan zapalny dziąsła. By tego uniknąć warto kontrolować i czyścić implanty w gabinecie dentystycznym. Wizyty kontrolne powinny się odbywać 2 razy w roku – i w ten sposób zwiększyć szanse, że implanty posłużą przez długie lata.

Czy będę „piszczeć” na bramkach na lotnisku?

Wydaje się, że skoro implanty są metalowe lub tytanowe, to mogą zostać wykryte przez detektory metalu. Jednak naprawdę nie ma się czego obawiać – nie wywołują one efektu magnetycznego. Dlatego pacjent po leczeniu implantologicznym bez przeszkód może odbywać podróże samolotem – bramki raczej na pewno nie zdradzją, zamiast któregoś z naturalnych ma implant.

Implanty? W moim wieku? 

Wielu pacjentów w starszym wieku zastanawia się czy implant to dobre i wskazane dla nich rozwiązanie. Warto im uświadomić, że implanty mogą być wszczepiane bez względu na wiek – jedynym warunkiem jest dobry ogólny stan zdrowia. Przeciwwskazaniem do implantacji są m.in. problemy onkologiczne, osteoporoza czy zaburzenia krzepliwości krwi.

Czy palenie papierosów wpływa na leczenie implantologiczne?

Dym tytoniowy spowalnia proces gojenia tkanek, co ma szczególne znaczenie podczas wykonywania zabiegów implantologicznych – jego działanie zwiększa ryzyko niepowodzenia leczenia. Przedłużenie i komplikacje gojenia tkanek lub utrata implantu to poważne powikłania i dlatego planując zabieg implantologiczny należy pomyśleć o rzuceniu palenia lub przynajmniej jego znacznym ograniczeniu. Korzystnie wpłynie to zarówno na zdrowie ogólne, jak i na piękny uśmiech i lepszy wygląd cery. Warto też wspomnieć, że osoba paląca powinna wybrać implant wykonany z cyrkonu, który charakteryzuje się krótszym czasem wgajania.

 Jestem w ciąży, czy mogę wstawić implant?

W okresie ciąży nie powinno się wykonywać skomplikowanych zabiegów chirurgicznych (w tym właśnie implantologicznych), jeśli nie są niezbędne. Wysoki poziom hormonów u kobiety w ciąży wpływa na stan dziąseł i błony śluzowej a ponadto, zabieg wszczepienia implantów wiąże się z koniecznością wykonania zdjęcia radiologicznego. Bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegów chirurgii stomatologicznej jest pierwszy i druga połowa trzeciego trymestru ciąży. Jeśli więc jest w planach wstawienie implantu zębowy, najlepiej zrobić to już po porodzie. 

Czy implant może uczulić?

Implanty stomatologiczne charakteryzują się bardzo wysokim progiem bezpieczeństwa. Obecnie w gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są dwa rodzaje materiałów, z których produkowane są implanty – tytan lub cyrkon (tzw. implanty zębowe bez metalu). Implanty tytanowe stanowią najczęściej stosowaną grupę, wykazując bardzo dobrą trwałość i biokompatybilność (łatwość łączenia się z kością). Z kolei dla osób, u których występuje uczulenie na metal idealnym rozwiązaniem będą implanty cyrkonowe.

- Cyrkon jest materiałem w 100 proc. czystym, nie zawiera domieszek metali, dlatego nie ma żadnego ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Cyrkon ze względu na swój biały kolor idealnie nadaje się do zastosowania w zakresie widocznych zębów przednich, gdyż nie daje przebarwień na przejściu korona-dziąsło - dodaje lek. dent. Borhan Kambarji.

Więcej: dziennik.pl