Cztery rady jak uniknąć błędu przy ordynowaniu leków w stomatologii

kan
13-09-2019, 11:29
Błąd medyczny i zdarzenia niepożądane nie należą do rzadkość w stomatologii, a nawet wydaje się, że ich częstotliwość narasta. Eksperci  wytypowali cztery sposoby, które pomogą uniknąć powikłań leczenia, ich zalecenia opublikował periodyk Journal of the California Dental Association.

Obecnie pacjenci stomatologiczni mają o wiele bardziej złożone historie medyczne niż w przeszłości. Osoby te, a są wśród nich także seniorzy, najczęściej przyjmują dużo leków o różnorodnych interakcjach i skutkach ubocznych.

Chociaż środowisko medyczne od dwóch dekad intensywnie bada skutki uboczne leków i efekty nie trafionego ordynowania farmaceutyków, jednak prace dotyczące powikłań stomatologicznych są nieliczne.

- Często błędy wiążą się z faktem, że dentysta nie w pełni rozumie historię medyczną pacjenta oraz farmakoterapię jaką ten przechodzi. Ponadto dentysta nie zna farmakodynamiki substancji aktywnych, które przepisuje oraz ich możliwych interakcji z lekami już przyjmowanymi przez pacjenta, pisze autor pracy stomatolog dr Roy Stevens.

Co zatem należy brać pod uwagę, by błędów tych nie popełniać?

- Nie przepisuj tego samego leku każdemu pacjentowi

Dentyści powinni unikać ordynowania tego samego rodzaju leku i tego samego dawkowania wszystkim pacjentom, dzięki temu unikną przepisywania nadmiaru leków i leków nieodpowiednich dla stanu pacjenta.

- Prześledź uważnie historię medyczną

Błędy medyczne i działania niepożądane leków to niestety ryzyko farmakoterapii. Najlepszym sposobem, by ich uniknąć jest staranne prześledzenie historii medycznej pacjenta. Powinna ona zawierać kompletną listę przyjmowanych leków, w tym także OTC, suplementów i ziołowych preparatów. Dentysta powinien także zadawać pytania o narkotyki, medyczną marihuanę oraz środki leczące zaburzenia erekcji.

- Stwórz własną ściągawkę

Należy dokładnie poznać sposób, w jaki działają leki i wszystkie ich prawdopodobne interakcje, szczególnie interakcje z środkami stosowanymi podczas stomatologicznych procedur. Pomocna w tym temacie może okazać się lista najczęściej przepisywanych leków i ich skutków ubocznych oraz wzajemnych oddziaływań z innymi środkami.

- Uaktualniaj wiedzę na temat środków znieczulających

Dentyści powinni dokształcać się na temat działania środków stosowanych do znieczulenia miejscowego. I co bardzo ważne powinni umieć dobrać odpowiedni środek do różnego typu zabiegów i znać maksymalne dawki rekomendowane dla konkretnego przypadku. 

- Błędy medyczne i niepożądane działania leków wynikają z ryzyka ordynowania leków. Tylko wszechstronna wiedza i ostrożne stosowanie leku może pomóc uniknąć tych problemów, podsumował dr Roy Stevens.

Więcej:  Journal of the California Dental Association