Chore zęby nienawidzą latania

ms
22-08-2019, 08:08
Samolot i chory ząb to koszmarna kombinacja. Przed lotem należy skontrolować stan zębów, w innym wypadku ból może zrujnować cały wyjazd – ostrzegają dentyści.

- U pacjenta, u którego rozwija się próchnica i ząb już pobolewa, ból  w przestworzach może się nasilić. Co więcej, lot samolotem może zainicjować ból zęba, który wcześniej nie dokuczał. Wynika to z gwałtownych zmian ciśnienia w kabinie samolotu, szczególnie przy starcie i lądowaniu. Na skutek zmiennego wpływu ciśnienia atmosferycznego w zębach, objętych próchnicą, gromadzą się pęcherzyki powietrza, które mogą powodować rozpieranie, uciskając przy tym silnie unerwione tkanki wywołując ból - mówi lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Jak rozpoznać źródło bólu? Zdrowe zęby nie bolą. Zazwyczaj im większa wysokość, tym bardziej narastający ból. Jeśli intensywny ból występuje zaraz po starcie, może to świadczyć o zapaleniu miazgi, ten wzmagający się przy lądowaniu – o martwicy miazgi. Z kolei równie silny ból przy wznoszeniu i opadaniu samolotu może sygnalizować zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Ten rodzaj bólu zęba, wywołany skokami ciśnienia atmosferycznego nazywamy barodontalgią, a ten który pojawia się bezpośrednio podczas lotu samolotem - aerodontalgią.   

- Aerodontalgii mogą sprzyjać nie tylko ubytki próchnicze, ale także zęby źle przeleczone lub w trakcie leczenia kanałowego, zmiany okołowierzchołkowe w zębach, pęknięcia szkliwa czy zatrzymane ósemki. Sprawcą bólu na skutek wahań ciśnienia mogą być także nieszczelne wypełnienia, wolne przestrzenie między zębem a wypełnieniem, ale także inne nieprawidłowo założone prace protetyczne, np. korony – wyjaśnia Monika Stachowicz.

Aerodontalgia może pojawić się nie tylko podczas przelotu samolotem pasażerskim, ale także w trakcie lotu balonem, szybowcem, skoków na bungee czy ze spadochronem.

Eksplozja zęba w przestworzach?
Co więcej, zmiany ciśnienia obecne np. podczas lotu samolotem (znane również amatorom nurkowania) mogą doprowadzić do uszkodzenia plomb czy nawet pęknięcia zębów.

- To prawda. Choć takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, to bywają niebezpieczne. Przy nieprawidłowo wykonanym wypełnieniu w zębie może dojść do powikłania zwanego odontocrexis. Oznacza ono nagłe rozszerzenie się gazów w tkankach zęba wynikłe bezpośrednio z gwałtownych wahań ciśnienia – mówi dentystka.

W celu uniknięcia takiego ryzyka, specjaliści doradzają, aby przed lotem skontrolować jakość istniejących wypełnień stomatologicznych, ale także uzupełnień protetycznych. – Możemy uszczelnić stare wypełnienia lub wymienić je na nowe – wyjaśnia Monika Stachowicz.

Przegląd konieczny przed podniebną podróżą
- Jeśli nie możemy zrezygnować z podróży, a ząb dokucza, to warto skonsultować ten problem ze stomatologiem. Gdy zajdzie taka potrzeba, np. jeśli jesteśmy w trakcie leczenia kanałowego, koniecznie spakujmy do bagażu leki, które przepisze dentysta. W razie silnego bólu zęba pomoże wytrwać do wizyty w gabinecie po powrocie. W ostateczności sprawdzą się również środki przeciwzapalne, które działają przeciwbólowo. To jednak tylko doraźna pomoc, nie likwiduje przyczyny  – radzi stomatolog.