Dentystki wyjeżdżają z misją do Wenezueli

smn
20-08-2019, 10:32
Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska, dentystki z gdańskiej przychodni Stomatologia Dziecięca i Rodzinna Wiewiór K będą w  Wenezueli, w ramach akcji charytatywnej, leczyć dzieci i dorosłych. W tamtejszej służbie zdrowia brakuje wszystkiego, dentystki przed wyjazdem muszą więc zdobyć niezbędny sprzęt i zorganizować bezpieczną podróż.

Dentystki wylatują do Wenezueli we wrześniu, gdzie przez 6 tygodni będą pomagać mieszkańcom w miejscowości Punto Fijo znajdującej się na północnym półwyspie Wenezueli.  Koszty podróży finansuje Caritas Polska.

Lekarki zostały zaproszone jako wolontariuszki przez biskupa lokalnej diecezji - Carlosa Alfredo Cabezasa Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". To ich pierwsza tego typu misja. 

Wenezuela od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki porównywany jest do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Najgorsza sytuacja jest obecnie w służbie zdrowia. Brakuje nawet tak podstawowych produktów jak bandaży, nie mówiąc o strzykawkach czy lekach. Apteki funkcjonują, ale nie ma leków podstawowych - antybiotyków, leków na cukrzycę, na nadciśnienie. 

Chociaż konwoje z międzynarodową pomocą humanitarną są wstrzymywane na granicach, to misjonarzom i niektórym organizacjom udaje się pracować na miejscu.

Obecnie jedyną, w miarę skuteczną metodą dostarczenia niezbędnych lekarstw, sprzętu i materiałów - jest zabranie ze sobą dużego bagażu.

Trwają próby zebrania informacji o stanie gabinetu i wyposażeniu na miejscu. Zdjęcia i informacje otrzymane do tej pory pokazują dosyć mizerny stan. Zaprzyjaźnione firmy specjalizujące się w stomatologicznych materiałach leczniczych obiecały wesprzeć polską misję materiałami, informuje portal trojmiasto.pl.

Wolontariuszki są w kontakcie z konsulem RP w Caracas, który śledzi sytuację na miejscu. Wyjazd już raz został przełożony ze względu na brak bezpieczeństwa.

Więcej: trojmiasto.pl