W Anglii walka z próchnicą wśród dzieci nie ma się dobrze

ms
25-08-2019, 16:33
Chirurdzy stomatologiczni w Anglii wezwali do podjęcia działań zachęcających do rezygnacji z cukru w posiłkach serwowanych w szkolnych stołówkach. Bez takiego rozwiązania walka z próchnicą wśród uczniów jest nierealna.

Prof. Michael Escudier, dziekan Wydziału Chirurgii Stomatologicznej Royal College of Surgeons of England, powiedział: Niezwykle niepokojące jest to, że poziom próchnicy wśród dzieci w Anglii pozostaje tak wysoki – szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że można temu zapobiec poprzez proste kroki.

Według dentystów, drugim elementem przeciwdziałania próchnicy jest nadzorowane szczotkowanie zębów w szkołach.

Premier Theresa May w końcowych dniach piastowania urzędu ogłosiła plany poprawy zdrowia jamy ustnej dzieci. Opracowano m.in. zieloną księgę w sprawie zwalczania przyczyn złego stanu zdrowia, którym można zapobiegać.

Raport mówi, że w ciągu ostatnich trzech lat próchnica jest główną przyczyną przyjęć do szpitali dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat.

41 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie było w 2018 r. u dentysty w ramach NHS.

Chirurdzy stomatologiczni opracowali raport zawierający 12 zaleceń, które mogą pomóc w ograniczaniu przypadków próchnicy.

Chodzi m.in. o:
- wprowadzenie w Anglii nadzorowanych programów czyszczenia zębów przed 2022 r. (takie programy istnieją w Szkocji i Walii);
- ustanowienie szkół miejscami „bez cukru”;
- rozszerzenie opłaty za napoje bezalkoholowe na słodkie napoje mleczne;
- ograniczenie reklam i promocji produktów o wysokiej zawartości cukru;
- obniżenie zawartości cukru w produktach spożywczych dla niemowląt.

Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne stwierdziło, że wielu rodziców nie zdawało sobie sprawy, że badania dentystyczne i leczenie pacjentów poniżej 18 roku życia są bezpłatne.

Więcej: nowosci.co.uk