Dentyści dokładają do NFZ? A w Wielkiej Brytanii do NHS.

ms
14-08-2019, 10:28
Dentysta Khurrum Hamid twierdzi, że został zmuszony do zamknięcia swojej gabinetu w Ravensthorpe, gdyż wykładał ogromne kwoty prywatnych oszczędności na dofinansowanie NHS (National Health Service).

Dr Hamid przyznał, że musiał dołożyć do funkcjonowania praktyki sześciocyfrową sumę, aby móc leczyć pacjentów NHS. W oświadczeniu dentysta zakomunikował: z głębokim żalem i ogromnym smutkiem musiałem zamknąć gabinet dentystyczny w Ravensthorpe (osada w Anglii, w West Yorkshire).

Powiedział on, że przez pięć lat pracował w niesprzyjających warunkach, częściowo finansując tę praktykę z własnych pieniędzy i niestety teraz, z powodu okoliczności, na które nie ma wpływu, nie mógł już tej zasady utrzymywać.

- Bardzo aktywnie starałem się zdobyć odpowiednie środki dla praktyki, ale dłużej tak być nie może – wyjaśnia dentysta.

- Lobbowałem wielu państwowych urzędników , z których żaden nie zrobił nic, aby zachować usługi dentystyczne dla mieszkańców Ravensthorpe. Nie jestem w stanie pochlebnie wypowiadać się na temat roli NHS England.  W 2014 r. zauważyłem wielką potrzebę istnienia stomatologii w Ravensthorpe, szczególnie zaobserwowałem kryzys w stomatologii dziecięcej, dlatego zastosowałem politykę tzw. otwartych drzwi dla wszystkich dzieci. 

- Życzę wszystkim moim 2666 pacjentom wszystkiego najlepszego w zapewnieniu stomatologii finansowanej przez NHS – dodał altruista.

Sprawą zajęła się parlamentarzystka Paula Sherriff. Poprosiła byłą premier Theresę May o rozwiązanie problemu nierówności w dostępie do leczenia stomatologicznego zębów, ale była rozczarowana odpowiedzią. Powiedziała też, że po spotkaniu z dr. Hamidem skontaktowała się z NHS England, ale wyjaśniono jej, że z powodu polityki rządu nie są w stanie, aby zmienić umowę.

Dr Hamid miał bardzo niski wskaźnik UDA (jednostka aktywności dentystycznej). UDA mierzy aktywność praktyki i na tej podstawie odpowiednia kwota przekazywana jest na leczenie pacjentów.

- Naprawdę można temu zaradzić jedynie poprzez działania rządu mające na celu poprawę wadliwej konstrukcji umów ze świadczeniodawcami współpracującymi z NHS - twierdzi dr Hamid.

- Najwyższy czas, aby rząd podjął działania i spełnił obietnice dotyczące rozwiązania kryzysu w stomatologii NHS – apelowała parlamentarzystka.