Triklosan odpowiedzialny za destrukcję kości?

ms
23-08-2019, 11:53
Nowe badania wskazują, że kości kobiet z wysokim poziomem środka przeciwbakteryjnego - triklosanu w moczu są w gorszej kondycji niż te oceniane u ich rówieśniczek.

Triklosan, który został niedawno zakazany do stosowania w USA w środkach odkażających do rąk, stosowany jest w wielu krajach w artykułach konsumpcyjnych i produktach do higieny osobistej, w tym: mydłach, środkach odkażających, pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że triklosan zakłóca aktywność hormonów, a w badaniach laboratoryjnych wykazano, że powodował śródmiąższową akumulację kolagenu i wzrost kości beleczkowej (kość beleczkowa zawiera przeciętnie 0,26 g/cmszesc. minerałów, podczas gdy korowa 0,76 g/cmszesc., co zapewnia jej wysokie parametry mechaniczne).

Badacze przeanalizowali dane dotyczące ponad 1800 dorosłych kobiet, które wzięły udział w amerykańskim krajowym badaniu zdrowia i żywienia w latach 2005–2010 (NHANES). U kobiet z najwyższym poziomem triklosanu w moczu, badanie gęstości mineralnej kości BMD pokazywało niższą gęstość mineralną kości udowej i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a częstość występowania osteoporozy - była ponad dwukrotnie wyższa.

Naukowcy wyjaśniają, że przeprowadzili jedynie badanie obserwacyjne. Triklosan wykryto w 75 proc. populacji USA. Ludzie są narażeni na triklosan w produktach konsumpcyjnych, spożywczych i w wodzie. Poziomy wahały się od 7,9 nmol / L do 13,1 μmol / L.

We wrześniu 2016 r. FDA wprowadziła zakaz stosowania triklosanu w środkach odkażających przeznaczonych dla ludzi, a w grudniu 2017 r. zakazała stosowania środków antyseptycznych w służbie zdrowia. W kwietniu 2019 r., FDA wydała ostateczną zasadę zakazującą stosowania triklosanu w środkach odkażających do rąk. Jednak, jak zauważono, pomimo zakazów wydawanych przez FDA  - triklosan można wciąż znaleźć w wielu miejscach. Jest on dodawany do wielu produktów użytkowanych przez dorosłych i dzieci - w tym: odzieży, naczyń kuchennych, mebli i zabawek.