Kto się oprze konsolidacji w stomatologii?

ms
12-08-2019, 07:50
W grupie nie tylko raźniej ale i efektywniej. Okazuje się,  że przychody gabinetów stomatologicznych, po przystąpieniu do grupy, rosną  średnio o 30 proc. – tak przynajmniej przekonuje Medicover Stomatologia, systematycznie przyłączająca do grupy kolejne praktyki dentystyczne.

Sytuacja na rynku aptecznym pokazuje, że walka „samotnych wilków”  o pozycję na rynku jest coraz trudniejsza. Oczywiście wykreowanie marki w ostatnim ogniwie branży farmaceutycznej jest zdecydowanie trudniejsze, gdyż na tym rynku główną rolę grają hurtownie farmaceutyczne, bo to one mają podstawowe zdanie jeśli chodzi o dostępność i cenę poszczególnych leków.

Na rynku stomatologicznym wartość materiałów, narzędzi i urządzeń nie odgrywa aż tak dominującej roli w cenie usługi, jednak rola ta może być decydująca jeśli chodzi o walkę konkurencyjną. Oczywiście aspekt jakości wciąż określa główną pozycję na rynku stomatologicznym.

Rzeczą oczywistą jest, że efektu synergii w przypadku branży stomatologicznej nie można pominąć. Wyraża się on m.in. w tańszych materiałach (skala zakupów), w przejęciu od lekarza dentysty wszelkich obowiązków administracyjnych, zdecydowanie lepszej promocji usług, na którą pojedynczego właściciela praktyki po prostu nie jest stać).

Przy coraz mniejszym znaczeniu zamówień ze strony NFZ, które  po prostu nie są atrakcyjne dla uczestników rynku, usługi komercyjne zajmują dominującą pozycję. Na nim to – jak wszędzie – mają przewagę silniejsze podmioty. Aż siedmiu na dziesięciu Polaków korzysta z prywatnych usług stomatologicznych, a tylko pięciu na dziesięciu - z NFZ (część pacjentów oczywiście leczy się prywatnie i „na Fundusz”).

W procesie konsolidacji Medicover Polska poszukuje znaczących klinik dentystycznych: z minimum 4–6 fotelami z pełną diagnostyką i zakresem usług od profilaktyki po stomatologię estetyczną.

W ostatnich trzech latach do Medicover Polska dołączyło kilka silnych podmiotów m.in.: Śmigiel Implant Master Clinic, Royal Dent oraz Prestige Dent, Stoma-Dental, Dentim Clinic w Katowicach.