Szczoteczka dla niepełnosprawnych w drodze

en
30-08-2019, 09:44
Bardzo wielu pacjentów ma problemy z utrzymaniem dobrej higieny jamy ustnej. Trwają prace na szczoteczką, która ma im ułatwić życie.

- Wielu chorych nie jest w stanie odpowiednio wyczyścić sobie zębów. Nie mogą na przykład wypluć płynu po myciu, przedostaje on się do płuc. W tym stanie łatwo o zapalenie płuc, mówi dr Maxine Strickland z Rutgers School of Dental Medicine, która otrzymała grant 95 tys. USD na opracowanie szczoteczki do zębów dla ciężko chorych osób.

Strickland wychodzi z założenia, że cały problem rozwiąże szczoteczka elektryczna, wyposażona w element ssący, który będzie odciągał płyn z rejonu szczotkowanego. Elektryczne szczoteczki górują nad mechanicznymi pod względem skuteczności w usuwaniu płytki nazębnej, a jeśli uda się do nich dodać funkcję odsysania, będą wydajnie pomagać chorym.

Także dzieci mogą skorzystać z nowo opracowywanego sprzętu. Rodzice często obawiają się, że dziecko zamiast wypluwać - połyka pastę do zębów, a nowa szczoteczka uwolni ich na dobre od tego stresu.

Na razie prace są na etapie prototypu. Wynalazcy spodziewają się, że kolejny rok wystarczy na dopracowanie prototypu i rozpoczną się badania kliniczne szczoteczki do zadań specjalnych.

Dr. Strickland podkreśla, że nie mniej ważna jest dla niej estetyka szczoteczki.

Więcej: dentistrytoday.com