Zwiększone dawki witaminy D w ciąży – zdrowsze zęby dziecka

ms
21-08-2019, 11:42
U dzieci, urodzonych przez kobiety, które otrzymywały duże dawki witaminy D w czasie ciąży, występuje o połowę mniejsze ryzyko próchnicy – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii.

Dr Bruce Hollis z Medical University of South Carolina w Charleston, który nie brał udziału w tych badaniach, powiedział, że 50 proc. zmniejszenie nieprawidłowości w budowie szkliwa jest dość znaczącym rezultatem.

Zauważył także, że suplementy witaminy D były przyjmowane przez kobiety wyłącznie w czasie ciąży, a nie po połogu. - Tak więc zmiany, które zaobserwowano, zachodziły w macicy - powiedział Hollis w wywiadzie dla MedPage Today. Aczkolwiek trzeba zauważyć, że to w jaki sposób skład mleka matki może ewentualnie wpływać na późniejszy stan uzębienia dziecka nie został dogłębnie zbadany.

Według Hollisa, poprzednie wskazywane poziomy witaminy D były zbyt niskie. Powiedział on także, że wynikami tego badania powinny kierować się położnicy zalecając ciężarnym możliwie wysokie dawki witaminy D.

Autor badania dr Hans Bisgaard z Uniwersytetu Kopenhaskiego napisał, że wady szkliwa zębów dotykają nawet 38 proc. dzieci w wieku szkolnym. Związek pomiędzy zdrowiem zębów, na które może mieć wpływ rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży, a spożyciem witaminy D w czasie ciąży nie był wcześniej badany.

- Witamina D jest niezbędna do mineralizacji, ale poprzednie badania koncentrowały się na mineralizacji kości, dodał naukowiec. - Postawiliśmy hipotezę, że podobny mechanizm może być zaangażowany w tworzenie zębów podczas ciąży – relacjonował naukowiec.

Dzieci zostały zaproszone na 6-letni okres obserwacji, który obejmował badania stomatologiczne. Wzięło w nim udział 623 kobiet i 496 dzieci w trakcie sześcioletniego badania (nie wszystkie niemowlaki uczestniczyły w badaniu w późniejszym okresie). Specjaliści badali wady szkliwa zarówno uzębienia stałego, jak i uzębienia mlecznego. Podczas sześcioletniego programu badawczego 332 dzieci (66,9 proc.) miało jeden ząb trzonowy, a 234 (47,2 proc.) wszystkie cztery.

Po sześcioletnim badaniu naukowcy odkryli, że wady szkliwa w uzębieniu stałym miało 15,1 proc. dzieci, których matki w ciąży otrzymały wyższą dawkę witaminy D w trakcie ciąży. Odsetek ten dla dzieci matek otrzymujących w ciąży standardowe dawki witaminy D – wynosił 27,5 proc. Wyniki te były podobne dla uzębienia mlecznego (odpowiednio 8,6 proc. i 15,9 proc.).