Prezydent FDI gościem 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej

ms
06-08-2019, 10:42
Dr Gerhard Seeberger, który przejmuje właśnie prezydenturę Światowej Federacji Dentystycznej FDI, będzie gościem specjalnym 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września).

Udział Gerharda Seebergera w KUSP nie jest przypadkowy. Do Poznania został zaproszony w roli eksperta z zakresu endodoncji. Aktualny prezydent-elekt FDI (obecną szefową jest dr Kathryn Kell) weźmie udział w sesji: Stomatologia biologiczna: Netflix vs Evidence Based Dentistry, jako autor głośnej ostatnio „Białej Księgi leczenia endodontycznego/White paper on endodontic care”, która była zdecydowaną reakcją FDI na próby deprecjonowania tej dziedziny stomatologii przez tzw. ruchy antyendodontyczne.

***

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent PTS przyznaje, że istnieniu bakterii, bytujących w kanale zęba, nikt nie zaprzecza - to są kwestie dobrze znane lekarzom dentystom. - To, że z tego powodu mamy szereg procesów chorobowych ogólnoustrojowych - też wiemy. Bakterie, które przechodzą do organizmu są i zawsze będą. O ile chorobotwórcze baterie przemieszczą się z zęba do kości, to w tym miejscu powstaje stan zapalny i to są ogniska, rezerwuary tych bakterii. Jeśli ząb zostanie właściwie wyleczony - w wielu przypadkach te zmiany mogą się cofnąć, to znaczy pozbędziemy się bakterii. Jeśli ząb zostanie wyleczony kanałowo - na pewno nie będzie żadnych powikłań – dodaje prezydent PTS.

Na pytanie o informację, iż 98 proc. ludzi leczonych kanałowo zachorowało na raka, prof. Marzena Dominiak kategorycznie twierdzi: nie znam takich statystyk. W żadnym z czasopism naukowych nie znalazłam takiej informacji.

Nie ma żadnego związku przyczynowo – skutkowego bezpośredniego, ani niebezpośredniego pomiędzy prawidłowo wykonanym leczeniem endodontycznym a rozwojem choroby nowotworowej. Były badania ustalające związek pomiędzy leczeniem kanałowym a zawałami serca. Naukowcy analizowali tę zależność przez 44 lata, nie doszukano się związku pomiędzy zawałem a prawidłowo wykonanym leczeniem endodontyczym.

Prof. Marzena Dominiak i zapewnia: absolutnie nie powinniśmy przestać leczyć kanałowo, mówimy o evidence basice medicine. Leczenie kanałowe jest sprawdzoną metodą od wielu lat i na pewno nie powoduje niczego złego.

Więcej: CEDE 2019